Hlavní navigace

Akcie Harvardu je nyní možné v SCP převádět

Komise pro cenné papíry dnes zrušila zákaz převodů akcií Harvardského průmyslového holdingu – v likvidaci, a.s. (HPH), pozastavení obchodování na RM-Systému však nadále trvá.

Sdílet

Komise pro cenné papíry dnes zahájila správní řízení ve věci pozastavení obchodování s akciemi HPH na regulovaném trhu – RM-Systému (na burze akcie kótovány nejsou). Zároveň vydala předběžné opatření, kterým obchodování s akciemi HPH na regulovaném trhu pozastavila do doby vydání pravomocného rozhodnutí. Důvodem takovéhoto opatření jsou přetrvávající nejasnosti ohledně stavu majetku a hospodaření společnosti HPH.

V důsledku změn obsažených v zákoně o podnikání na kapitálových trzích komise zastavila řízení, které vedla se společností HPH od února letošního roku, ve věci zákazu obchodů s akciemi HPH. Tím současně zrušila zákaz převádění akcií HPH v SCP. Nový zákon upravující danou problematiku, na rozdíl od zákona předešlého, komisi neumožňuje zakázat obchody s cennými papíry v SCP.

Komise upozorňuje současné majitele akcií HPH, že v důsledku nedostatku informací o stavu majetku a hospodaření společnosti HPH nelze v současné době stanovit reálnou hodnotu akcií HPH. Podle informací od likvidátora společnosti HPH by měla být během následujícího měsíce sestavena účetní závěrka, která by mohla přispět k lepšímu odhadu reálné hodnoty akcií společnosti. Do té doby je nutné považovat jakoukoli cenu za akcie HPH za velmi spekulativní.

Některé důvody pro pozastavení obchodování s akciemi HPH stále přetrvávají. Mezi ně patří velmi špatný stav účetnictví společnosti HPH, který ztěžuje určení výše majetku společnosti. Soudy ve dvou ze tří případů napadených valných hromad společnosti HPH, které rozhodovaly o vystoupení HPH z likvidace, pravomocně rozhodly a likvidace společnosti HPH trvá. Pochybnosti o pokračování likvidace společnosti HPH jsou tudíž menší. Osobou oprávněnou jednat jménem společnosti je tak soudem již dříve jmenovaný likvidátor. Předsedou představenstva společnosti HPH je v současné době předseda sdružení OSMA, Karel Staněk, a předsedou dozorčí rady je Petr Kaňovský. Do funkcí byli zvoleni náhradní valnou hromadou 29. dubna 2004.

Monika Paclíková
tisková mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).