Hlavní navigace

Akcie Erste Bank přidaly dalších 6,6%, Nokia naopak padá na 472 Kč

V průběhu uplynulého týdne převládal na akciovém trhu smíšený sentiment. V pondělí sice horší hospodářské výsledky americké banky Wachovia poslaly do červených čísel i středoevropské burzy, ale závěr týdne byl již pozitivní. Nic na tom nezměnila ani větší než očekávaná ztráta Citigroup. Trhy vykazují vyšší rezistenci vůči negativním zprávám týkající se hypoteční krize, ale vyhráno rozhodně ještě není.

Sdílet

Nejvíce posílily akcie Erste Bank, růstový trend pokračoval i v případě, kdy na zahraničních trzích převládal negativní sentiment k finančnímu sektoru, což se projevilo zejména v pondělí v souvislosti s výše zmíněnou ztrátou banky Wachovia.

Erste posiluje po oznámení o prodeji pojišťovacích aktiv banky do rukou VIG za 1,445 mld. EUR (4,5 EUR na akcii). Aktuálně se titul obchoduje za 1 089 Kč.

Naopak největší ztrátu vykázaly akcie Nokia, které se obchodují v českých korunách na trhu RM-SYSTÉM. Akcie tohoto finského výrobce mobilních telefonů na začátku týdne mírně rostly, ale po oznámení čtvrtletních hospodářských výsledků propadly o více jak 11% při poměrně velkých objemech obchodů. Propad se zastavil až na úrovni 460 Kč za akcii, kde zajímavá cena přilákala kupce a páteční mírný růst pomohl titulu na hranici 472 Kč. Oznámený čistý zisk na akcii za první čtvrtletí byl pouze 0,32 EUR (8 Kč), když očekávání analytiků bylo 0,35 EUR (8,8 Kč). Zároveň společnost uvedla, že očekává růst segmentu mobilních telefonů pouze o 10%.

Zajímavým je v poslední době pokles kurzu Telefónicy O2. Na titulu působí silný zahraniční prodejce a při současných nízkých objemech obchodů to stačí k tak výraznému poklesu kurzu. Společnost oznámila, že zaplatí konkurenční firmě T Mobile dlužnou částku 2 mld. Kč (6,2 Kč na akcii). Kvůli sporu soud uvalil exekuci na majetek společnosti a mimo jiné bránil dokončení prodeje nemovitostí, který v současné době TO2 projednává.

V pondělí se investoři mohou těšit na oznámení výsledků hospodaření za první čtvrtletí této společnosti, a také na valnou hromadu. Ta pravděpodobně schválí navrženou dividendu 50 Kč s rozhodným datem 17. září 2008.

V příštím týdnu bude rovněž valná hromada České spořitelny (810 Kč za akcii na trhu RM-S), která pravděpodobně schválí tradiční dividendu 30 Kč. Valnou hromadu bude mít také společnost AAA Auto a tržby za první čtvrtletí oznámí Zentiva. Pondělí je rozhodným dnem pro účast na valné hromadě Philip Morris a s největší pravděpodobností i rozhodným dnem pro výplatu dividendy za uplynulý rok. Při vypořádání T+0 mají investoři na trhu RM SYSTÉM poslední šanci, jak koupit akcie s nárokem na letošní dividendu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).