Hlavní navigace

Blesková preventivní akce Nadace Generali a Krajského úřadu přispěje ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu na Vysočině

[Tisková zpráva] Pachové ohradníky, které ochrání řidiče i zvěř, lemují nově pět desítek kilometrů silnic na Vysočině. Zhruba čtyři tisíce kolíků s nastříkanou stavební pěnou ošetřenou repelentem proti divoké zvěři rozmístili členové místních mysliveckých sdružení během letních prázdnin.

Sdílet

Blesková preventivní akce za téměř 150 tisíc korun mohla být na Vysočině odstartována díky finanční podpoře Nadace Generali a prostředkům věnovaných krajem Vysočina.

„Společenská odpovědnost je v zahraničí naprosto běžnou součástí podnikání,“ říká Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali. „Prostřednictvím Nadace Generali naše společnost přispívá k aktivitám, které jsou přínosem pro širokou veřejnost. Projekt pachových ohradníků je navíc nejen prevencí, ale především aktivním počinem ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu na Vysočině s přesahem k ochraně životního prostředí,“ dodává Jiří Cívka.

Nejohroženější úseky komunikací vybrali ve všech okresech kraje Vysočina přímo myslivečtí hospodáři. „Například na Pelhřimovsku se podařilo ošetřit hned několik úseků kolem páteřní silnice II/112 Pelhřimov – Křelovice nebo v blízkosti přivaděče k dálnici I/34 Pelhřimov – Humpolec. Účinnost pachových ohradníků také testujeme u Hrotovic na silnici II/352 nebo na Havlíčkobrodsku mezi Břevnicí a Rozsochatcem,“ zmínil některá kritická místa Josef Matějek, radní kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství a zemědělství.

Obecně platí, že kolíky se umísťují do nepřehledných míst, odkud řidič nemá šanci zvíře zpozorovat a zavčasu brzdit. Naopak na volných prostranstvích, jako je například louka se nechá zvěři volná cesta s tím, že řidič je na zvýšenou koncentraci pohybu divoké zvěře upozorněn dopravní značkou.

Na dřevěné kůly, kmeny stromů nebo keře podél silnice je nastříkaná speciální látka, která postupně uvolňuje velmi nepříjemný pach zabraňující zvěři vstupovat na vozovku. Myslivci si od instalace pachových ohradníků slibují větší bezpečnost projíždějících řidičů a zabránění zbytečnému úhynu zvěře. „Samotné pěny, ve které je účinná látka působící 6 – 8 týdnů, padlo na ošetření komunikací více než padesát tub. Pěna – nosič koncentrátu je ekologicky odbouratelná, zcela se rozloží po 3 – 5 letech. Do té doby bychom rádi reaplikovali další várky koncentrátu,“ uvedla několik zajímavostí Stanislava Bulantová z krajského oddělení lesního hospodářství.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).