Hlavní navigace

Agentura Standard & Poor's zvyšuje rating ČP

Sdílet

Praha (19. listopadu 2002) – Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zvýšila ratingové hodnocení České pojišťovny o jeden stupeň na BBB minus (BBB-). ČP tím byla zařazena do tzv. investičního stupně, kam se řadí i nejvýznamnější tuzemské banky. Rating vyjadřuje hodnocení finační a úvěrové pozice firmy na trhu podle mezinárodních standardů. V odůvodnění ratingu S&P se uvádí, že zlepšení je podloženo dlouhodobě stabilními provozními výsledky, zvyšujícím se kapitálem a silnou tržní pozicí ČP. Podíl ČP na českém pojišťovacím trhu činí téměř 40 procent. Předepsané pojistné za první tři čtvrtletí dosáhlo 26 miliard korun.

„Česká pojišťovna se tak řadí k nejlépe hodnoceným českým finančním institucím. Navíc to prokazuje, že jsme se dokázali vypořádat s následky katastrofálních srpnových povodní,“ sdělil Ladislav Bartoníček, předseda představenstva a generální ředitel ČP. Zvládnutí povodňových škod ve své zprávě vyzdvihla i agentura S&P. „Rating srovnatelných pojišťovacích a zajišťovacích společností v zahraničí se v současné době spíše snižuje,“ dodal Bartoníček. Nově udělenému ratingu České pojišťovny S&P přiřadila stabilní výhled. „Zvýšení ratingu významné finanční instituce je v ČR stejně jako v každé jiné zemi dobrou zprávou nejen pro instituci samotnou. Odráží i růst důvěry v perspektivu příslušného ekonomického odvětví a hospodářství celé České republiky,“ uvedl ke zprávě S&P Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

V roce 2001 předepsala ČP pojistné v objemu 31 miliard korun, což je o 16 procent více než v roce předchozím. Schopnost České pojišťovny udržet si dominantní tržní podíl v životním i neživotním pojištění na českém trhu oceňuje vedle S&P i ratingová agentura Fitch. Ta přiznala České pojišťovně v březnu 2001 rating finanční síly na úrovni A- a dlouhodobý rating BBB. Toto hodnocení potvrdila i v prosinci 2001. V září 2002 zařadila agentura tento rating v souvislosti s povodněmi do režimu sledování.

Česká pojišťovna spravuje přes 15 milionů pojistných smluv. V pololetí 2002 činila její bilanční suma 108,7 miliardy a objem technických rezerv 86,8 miliardy korun. Vlastní kapitál společnosti převyšoval ke stejnému datu 12,2 miliardy korun, základní kapitál činí 3,4 miliardy korun. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 83,5 procenta.

Richard Kapsa
ředitel odboru komunikace
Česká pojišťovna a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).