Hlavní navigace

AAAINDUSTRY.CZ: Výnosnost nájmů kancelářských prostor se letos ustálí pod šesti procenty

PRAHA, 27. února 2007 – Až o deset procent může v příštím roce klesnout cena pronájmu některých typů kancelářských prostor. Jde především o prostory kategorie B – tedy starší nemovitosti bez nadstandardního vybavení typického pro nové developerské projekty. U kvalitních administrativních objektů – typu A – je naopak prostor k dalšímu růstu cen těchto nemovitostí a to až o 15 procent.

Sdílet

„Podle našich detailních analýz očekáváme v roce 2007 a 2008 vyvrcholení realitního boomu v oblasti komerčních nemovitostí. Předpokládáme, že se cenová hladina ustálí a dojde s trochou nadsázky k hladkému přistání cen českých nemovitostí. Jejich další růst už bude probíhat pomalejším evropským tempem. To ovšem neznamená, že v některých segmentech nemůže dojít k dočasnému poklesu cenu,“ uvedl ředitel společnosti AAAINDUSTRY.CZ Přemysl Vávra.

Tuzemští zákazníci začínají jasně potvrzovat trend stěhování se za lepším. O kanceláře typu B, tedy starší nemovitosti, byť po rekonstrukci, zájem opadá. Souvisí to s budováním nových administrativních center – v starších kancelářských prostorech se zvyšuje neobsazenost. A míra obsazenosti je spolu s cenou základním vypovídajícím faktorem o stavu realitního trhu. Naopak poptávka po kancelářských prostorech typu A přetrvává. Jde o nemovitosti odpovídající moderním trendům: Plně klimatizované, s možností parkování, budování open space a vysokými hygienickými standardy.

„Poslední měsíce navíc jednoznačně potvrzují trend, kdy obavy z růstu DPH se již plně projevily do cen rezidenčních nemovitostí. Vzrůst marží u developerů vytvořil prostor pro vyšší požadavky stavebních firem, a tím jsou tlačeny vzhůru i ceny komerčních nemovitostí. Dodavatelé logicky požadují u obou typů staveb podobnou výnosnost,“ upřesnil Vávra.

Příčiny realitního boomu jsou jednoznačné. Hlavními důvody jsou hospodářský růst a přetrvávající nízké úrokové sazby, které umožňují ekonomice se poměrně snadno zadlužovat. Dalším významným aspektem je příliv zahraničních investic. Česko se jako součást středoevropského prostoru dostalo do plánu větších správců realitních fondů. Jiné výnosné regiony jsou postiženy značně větším geopolitickým rizikem. Kombinace výnosu a míry rizika je v Česku stále lákavá. Zájem investorů se ovšem promítá i do ceny nemovitostí – rezidenčních i komerčních.

„Výnosnost investic do komerčních nemovitostí pozvolna klesá. Například v loňském roce se výnosnost z pronájmu kancelářských prostor pohybovala kolem 6,5 procenta. V letošním roce už půjde o evropsky běžnějších 5,5 až šest procent. Na této hranici se výnosnost v nejbližších několika letech zřejmě ustálí. Vzhledem k tomu, že výše nájmů budou v průměru stejné nebo jen mírně klesající, je zde patrný prostor pro růst cen kvalitních administrativních objektu a to až o deset či 15 procent,“ vysvětlil Přemysl Vávra.

Prostor pro expanzi na trhu komerčních nemovitostí ovšem stále zůstává – především v Praze. Naopak v některých krajských městech, například Hradci Králové, je už více než saturován. Nájemné se bude vyvíjet diferenciovaně podle místní poptávky, ale v průměru bude pozvolna stoupat. Výnosy budou mírně vyšší než u kancelářských ploch – mezi šesti až sedmi procenty.

„Dalším územím pro investiční expanzi jsou logistické prostory – tedy haly a sklady. Jasným tahounem tohoto segmentu je příliv přímých zahraničních investic. Očekávání jsou velká a zdá se, že se investoři zatím nemusejí obávat významnějšího poklesu výnosů,“ uzavřel ředitel společnosti AAAINDUSTRY.CZ Přemysl Vávra.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).