Unikátní výzkum AXA Retirement Scope zkoumající postoje pracujících a důchodců na důchodový věk také odhalil, že se Češi na důchod připravují dříve, než tak činili dnešní penzisté. Zatímco současní důchodci začali šetřit v průměru kolem 48 let, dnes pracující shromažďují finanční prostředky na stáří již od 36 let. S přípravou na důchod pak nejčastěji začínají na radu odborníka a klíčovým okamžikem se přitom pro ně stává dosažení 40 let věku.
Výzkum také ukazuje, že si ekonomicky aktivní Češi uvědomují krizi státního penzijního systému a v nadcházejících letech očekávají důchodovou reformu. Reforma by podle respondentů výzkumu měla přinést snížení státních penzí. Z tohoto důvodu 62 % pracujících předpokládá, že si udrží placenou práci i po odchodu do důchodu. Mezi současnými důchodci totéž očekává pouze 22 %, což je hluboko pod 44% evropským průměrem pracujících penzistů.
I přes obavy z finanční nouze v penzi považuje 56 % současných důchodců svůj příjem za dostatečný a většina z nich se cítí šťastně. Z hlediska spokojenosti se svým příjmem čeští senioři evropský průměr o 10 % převyšují. V České republice jsou sice důchody v porovnáním s ostatními zeměmi nízké, ale totéž platí i o životních nákladech. Navíc se značný podíl penzistů může podle výzkumu AXA Retirement Scope spolehnout na pomoc svých dětí, a to i v otázce financí.
AXA Retirement Scope 2008 je jediný výzkum na světě zaměřený na představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o důchodovém věku a současně na jejich srovnání s pohledem nynějších důchodců. Letošní již čtvrtý ročník výzkumu proběhl tentokráte ve 26 zemích světa a dotazoval se více než 18 000 respondentů. Poprvé se do výzkumu AXA Retirement Scope zapojila i Česká republika a dotazováno zde bylo více než 600 osob. Jedná se o reprezentativní výzkum, jehož závěry je možné zobecnit na celou českou populaci.
Letos poprvé také AXA nabízí jedinečnou možnost všem návštěvníkům www.axa.cz porovnat své názory na otázky související s důchodovým věkem s výsledky výzkumu AXA Retirement Scope 2008 v České republice. Při vyplnění krátkého kvízu s otázkami jako například, zda sami souhlasí s posouváním věkové hranice odchodu do důchodu si každý návštěvník může vyzkoušet, do jaké míry se jeho názor shoduje s respondenty výzkumu.