Hlavní navigace

Vyjádření k platbám kartami ČS po internetu:

  • Doplnění k článku Petra Zámečníka Nákupy a placení na internetu bez obav

Sdílet

  • V červnu letošního roku byla v USA napadena databáze obsahující údaje o platebních kartách. Tento případ byl široce rozebírán a komentovala jej i česká média, neboť byly odcizeny údaje o několika milionech karet. Zneužití dat se mohlo dotknout klientů kterékoli banky na světe, tedy i klientů v České republice. Údaje z databáze využívají podvodníci k výrobě padělků karet nebo, což je častější, k pokusům o transakce, kde karta nemusí být fyzicky přítomna (zejména na internetu).
  • Pro zajištění bezpečnosti používání karet monitorujeme transakce platebními kartami. V případě transakcí bez fyzické přítomnosti karty existuje obecné riziko podvodných transakcí kartami. Vzhledem k tomu, že možné podvodné jednání se mohlo týkat i většího množství karet, přistoupili jsme k bezpečnostnímu opatření.
  • S účinností od 2. 9. 2005 byly u transakcí bez fyzické přítomnosti karty u karet Visa Classic a Visa Classic Partner zamítány veškeré transakce, které neobsahovaly CVV2 kód. CVV2 kód je jedním z bezpečnostních prvků platební karty, který je určen k zabezpečení transakcí bez fyzické přítomnosti karty a který slouží k ověření držitele karty. Cílem tohoto opatření bylo zvýšit bezpečnost klientů. Česká spořitelna jednala v souladu s Obchodními podmínkami pro vydání a používání karet V této situaci nebylo možné informovat klienty s předstihem, jakékoli prodlení mohlo znamenat ohrožení prostředků klientů.
  • Přestože pravidla pro vyžadování CVV2/CVC2 kódu jsou u kartových asociací jsou odlišná, mělo by být zájmem každého obchodníka CVV2/CVC2 po svých zákaznících vyžadovat, protože tím zvyšuje bezpečnost svého obchodu, ale i svých klientů.
  • Jsme si vědomi, že existují obchodníci a obchodní systémy (Paypal), kteří při zadání transakce nevyžadují CVV2 kód. Z tohoto důvodu se problematikou zabýváme a vyhodnocuje vzniklou situaci. Následně rozhodneme, zda opatření je dočasné a transakce bez CVV budou znovu povoleny. Toto rozhodnutí očekáváme do konce září.
  • Litujeme, pokud se klienti tímto bezpečnostním opatřením cítí omezeni. Pokládáme však za svou povinnost v první řadě chránit prostředky klientů, které nám svěřili.

Související texty:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).