Hlavní navigace

Jak psát aktuality?

  • Aktualita je krátký text, který má za úkol rychle informovat čtenáře o novinkách ve světě financí. Aktuality zadávají členové redakce, ale podílet se na nich můžete i vy. Pro pořádek si zopakujeme několik zásad dobré aktuality.

Sdílet

1. Aktualita má smysl a informativní charakter

Je důležité zamyslet se nad tím, zda aktualita skutečně někoho zajímá a jestli patří do oblasti zaměření našeho serveru.

Nemůžeme akceptovat aktuality reklamního charakteru, případně aktuality přímo opsané z jiného serveru.

Vyhýbáme se posměšným a hanlivým aktualitám, které nemají žádný smysl a jen vyvolávají hádky. Rozhodně se ale nebráníme dobrému a vkusnému humoru.

Aktualitu přidáte kliknutím na odkaz Přidání nové aktuality. Tato možnost je dostupná pouze registrovaným čtenářům.

2. Aktualita má vhodný název

Volba názvu se řídí stejnými pravidly jako v případě předmětu v e-mailu. Název tedy musí souviset s textem aktuality a v krátkosti vystihnout její podstatu. Správný název tedy například říká, že „Komerční banka změnila sazebník, poplatky šly dolů“ nebo „Vláda chce zvýšit odchod do důchodu na 70 let“. Příliš krátký či obecný název je naopak špatně: „Porodné klesne“, „Benzín zdraží“ a podobně.

3. Aktualita má alespoň dva odstavce

Odstavce uzavřete mezi <p> a </p>. Délka aktuality je velmi důležitá. Krátké aktuality jako:

„Vznikla nová banka“

nemají smysl. V případě nové informace doplňte, co je nového, případně nějakou informaci ze zákulisí. Nemusíte se bát přidat vlastní názor na věc.

4. Aktualita má alespoň jeden odkaz

Každá aktualita z něčeho pramení a na něco odkazuje. Informace bez uvedení zdroje je sama o sobě k ničemu. U citovaných zdrojů vkládejte odkaz na originál textu.

Odkazy vkládejte pomocí běžného tagu, nezapomeňte uvádět celou cestu i s protokolem. <a href=„/“>odkaz</a>.

Nikdy pro odkazy nepoužívejte slova jako tady, zde, tu a podobná. Snažte se, aby odkazem bylo slovo nebo slovní spojení, které nějak s odkazem souvisí.

Příklady špatných aktualit

Komerční banka změnila sazebník, stáhnete si ho zde a změny jsou tady.

Podívejte se, co zase u firmy * provedli, tohle už je vážně moc.

www.jenomodkaz.cz

Příklad dobré aktuality se všemi náležitostmi

Ministerstvo financi České republiky (MFČR) v pondělí 1. března 2045 oznámilo, že od 1. ledna 2146 sníží daň z příjmu na neuvěřitelných 9 %. Snížení daně se týká fyzických i právnických osob. Podle ministra financí Jana Spořivého je hlavním důvodem motivovat české daňové poplatníky k důslednému odvádění daní, zahraniční investory motivovat k registrací sídla v České republice, a tím i zvýšit efektivitu vybírané daně.

MFČR k této změně vydalo tiskovou zprávu včetně velmi podrobné prezentace, která ukazuje hlavní výhody nové daňové sazby jak pro stát, tak i pro daňové poplatníky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).