Způsoby, jak se vyhnout půjčkám od lichvářů

Autor: Pixabay.com
Výběru půjčky se vyplatí věnovat dostatek času. Jednou z nejdůležitějších věcí je najít vhodného poskytovatele, který by měl být seriózní a prověřený. Bohužel ne vždy je jednoduché takového poskytovatele úvěru odlišit od lichváře, jehož hlavním cílem bude vylákat z klienta co největší množství peněz. Na co by měl člověk při výběru půjčky, potažmo úvěrové společnosti dávat pozor?
18. 3. 2022
pr článek

Sdílet

Nabídka půjček, především těch nebankovních, je téměř nekonečná. K dispozici jsou jak klasické spotřebitelské úvěry s okamžitou výplatou, tak například půjčky o víkendu nebo půjčky bez úroků a poplatků. Do hloubky se aktuální nabídkou půjček zabývá portál https://www.vpujcky.cz/, který pojednává o různých typech úvěrů včetně konsolidace.

Vzhledem k množství dostupných nebankovních půjček může být obtížné vybrat tu pravou. Naštěstí existuje několik kritérií, na základě kterých lze odlišit bezpečný úvěr od úvěru poskytovaného predátorskou společností. A lze uvést, že půjčky o víkendu a podobné úvěry pod časovou tísní nesplňují, že by se jednalo o správnou půjčku.

Seriózní poskytovatel nepůjčí každému

Každá úvěrová společnost musí prověřovat bonitu žadatele. To znamená mimo jiné to, že je povinná zkontrolovat úvěrové registry a posoudit příjmy a výdaje. Pokud je příjem příliš nízký nebo je z registru dlužníků patrné, že je zájemce o půjčku problémový, neměl by být úvěr v žádném případě schválen.

Bohužel existují produkty, které jsou na nebonitní osoby přímo zacílené. Jedná se například o půjčky bez doložení příjmu a registru na ruku nebo o půjčky na OP s exekucí, pro jejichž získání stačí doložit jen občanský průkaz. 

Poskytovatele půjčky na OP a bez doložení příjmů nezajímá, že se žadatel nejspíš potýká s vážnými finančními problémy a nebude schopen půjčku splatit. Je nasnadě, že při nesplácení se začnou načítat úroky z prodlení, a tak se postupem času člověk poměrně jednoduše dostane do dluhové pasti.

Úvěrová společnost musí mít licenci ČNB

Každý poskytovatel půjček musí být držitelem licence pro poskytování úvěrů, kterou uděluje Česká národní banka. Seznam držitelů je k dispozici na webových stránkách ČNB. Pokud společnost tuto licenci nemá a přesto půjčuje peníze, jedná nezákonně.

Pozor na ručení nemovitostí

Lichvářské společnosti často vyžadují zástavu nemovitosti i u velmi nízkých částek. Je-li mezi nemovitostí, jíž se ručí, a poskytnutou částkou výrazný nepoměr, je určitě vhodné poohlédnout se po jiném úvěru.

S touto praxí se lze setkat například u výše zmíněných půjček bez doložení příjmu a registru na ruku nebo půjček na OP s exekucí, s nimiž se pojí velké riziko toho, že je klienti nebudou splácet. Úvěrový predátor v takových situacích zkrátka spoléhá na to, že zastavenou nemovitost získá. Obvykle se tyto firmy navíc dopředu pojistí tím, že nastaví přemrštěnou úrokovou sazbu.

Znakem výhodné půjčky je nízká RPSN

Pokud je vybraný poskytovatel úvěrů spolehlivý (prověřuje bonitu klientů, má licenci ČNB a nastavil transparentní podmínky), prakticky žádosti o půjčku nic nebrání. Žadatel by se však měl ujistit, že zvolil skutečně správně a že ho půjčka ve výsledku nevyjde příliš draho.

Výhodná půjčka se pozná jednoduše. Platí zde totiž velmi jednoduchá rovnice – čím nižší RPSN, tím levnější půjčka. Z toho plyne, že nejvýhodnější jsou tzv. první půjčky zdarma, u kterých je RPSN 0 %. Některé společnosti je poskytují svým novým klientům, a to zhruba do výše 20 tisíc korun.

Recenze řeknou mnohé

Před podepsáním úvěrové smlouvy je v neposlední řadě vhodné projít recenze od lidí, kteří danou půjčku vyzkoušeli. Nemá smysl se řídit hodnocením na webu poskytovatele, protože není objektivní. Mnohem lepší je navštívit nezávislé portály věnující se úvěrům, popřípadě diskuzní fóra, na kterých uživatelé sdílí osobní zkušenosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).