Sledujete své příjmy a výdaje?
O příjmech má většina z nás dobrý přehled. Zejména zaměstnanci, kteří pravidelně pobírají mzdu, jednoduše vědí, kolik na účet měsíčně dostávají. Trochu složitější je situace například u podnikatelů, kde může být výše příjmů proměnlivější. V každém případě ale platí, že hrubou představu o příjmech si zpravidla není tak těžké udělat.
Složitější je situace na stránce výdajové. Většinou máme poměrně dobrou představu o tom, kolik platíme za nájem či hypoteční úvěr nebo jak vysoké platíme zálohy za energie. Nahodilé denní výdaje si už ale zdaleka ne každý eviduje.
Máte přehled o tom, kolik měsíčně utratíte za potraviny, kulturní zážitky, cestování, kosmetiku, elektroniku a další zboží a služby? Je dobré si tyto výdaje alespoň čas od času po dobu jednoho měsíce zapisovat, abyste si udělali jasný obrázek o tom, jak jsou skutečně vysoké.
Zbytné výdaje se snažte omezit
S příjmovou stránkou rozpočtu se zpravidla hýbe poměrně obtížně. Málokdo dokáže své příjmy z měsíce na měsíc výrazně navýšit. Každý ale může doslova ze dne na den snížit své pravidelné výdaje. Je-li tedy váš rozpočet napjatý, podívejte se, které položky byste z něj mohli na výdajové stránce vyškrtnout.
O co se může konkrétně jednat? Třeba o obědy v restauracích (raději si pokrm připravte doma, do práce si případně vezměte vlastní jídlo v krabičce), kávu z kaváren, návštěvy kin a divadel, časté nakupování drahé elektroniky, oděvů apod. Každý by zpravidla měl být schopen bez větší kompromisů své pravidelné výdaje rychle omezit alespoň o 10 %.
Můžete se také zamyslet nad změnou tarifů některých odebíraných služeb. Jiný dodavatel vám například může být schopen poskytnout levnější internet, volání nebo třeba elektřinu. Podívat se můžete i na své pojistné smlouvy a další dlouhodobě zafixované položky vašeho rozpočtu.
Pamatujete na rizikové situace?
Pokud řešíte finanční plánování, je dobré se zamyslet nad některými pojistnými produkty. Neočekávaná událost může totiž napjatý rozpočet poslat do hluboké ztráty. Z finančních problémů byste se pak těžko dostávali. Životní pojištění je jedním z produktů, které vám mohou pomoci nahradit výpadek příjmů například z důvodu nemoci či úrazu.
Každý rozpočet by měl být přebytkový
Čas od času se může stát, že utratíte v měsíci více, než jste vydělali. V dlouhodobém horizontu byste ale měli být schopni alespoň malou částku uspořit a vhodně investovat. Jednou z možností je i životní pojištění s investiční složkou, po jehož uplynutí vám bude vyplacena naspořená částka, která se vám bude hodit především po odchodu do penze.
Zdroj foto: wutzkoh / Adobestock.com