Hlavní navigace

Zimní úrazy českých turistů: banality, ale i pád na motorce za 4 miliony

Asistenční služby pojišťoven se během zimní sezóny rozhodně nenudí.
22. 1. 2018

Sdílet

Jejich prostřednictvím žádají o pomoc turisté nejen v oblíbených alpských oblastech, ale i v řadě exotických destinací. A co Čechy nejčastěji trápí? Lékaři ošetřují hlavně úrazy horních a dolních končetin, jako jsou zlomeniny a poranění kloubů a měkkých tkání.

Nejoblíbenějšími destinacemi pro zimní radovánky jsou tradičně alpské destinace jako Rakousko či Itálie, odkud se pomoci domáhají především lyžaři. Úrazy se však nestávají jen na lyžích. Přesvědčil se o tom turista z jihu Moravy, který se při jízdě na sáňkách převrátil a narazil do hrazení. Jeho zranění si vyžádala i zásah vrtulníku, který muže transportoval do nejbližší nemocnice. Operace zlomené pánve a převoz do české nemocnice vyšly na bezmála 150 tisíc korun.

Nepříjemné události se nevyhýbají ani turistům, kteří tráví zimní dovolené v teple – jezdit v zimních měsících za zážitky do teplých krajin je u Čechů stále oblíbenější. „Operátoři naší asistenční služby se čím dál častěji setkávají s úrazy českých turistů z opačného konce světa,“ popisuje Ivana Buriánková z České pojišťovny a doplňuje: „Speciální kapitolou jsou asijské a další exotické destinace. Jízda na motorce jen v tričku a žabkách je zde na denním pořádku, a i když může být příjemná, v případě pádu riskuje takto oblečený turista celou řadu zranění – od banalit, jako jsou odřeniny a spáleniny, až po vážné úrazy a polytraumata. Účet za takovou nehodu se pak snadno vyšplhá na několik milionů korun. Příkladem může být pád motorkáře, který si takto způsobil několik vážných zranění. Celkové náklady na převoz z Vietnamu do nemocnice v Thajsku, na zdravotní péči, hospitalizaci a repatriaci leteckým speciálem do České republiky se vyšplhaly na 4 miliony korun.

Aby vám na dovolenou zbyly jen příjemné vzpomínky, nezapomeňte na cestovní pojištění. Důležitým parametrem cestovního pojištění jsou pojistné limity. Obecné doporučení zní sjednat pojistné limity na léčebné výlohy alespoň ve výši 3 miliony korun. „V případě destinací, jako jsou například USA, Kanada, Austrálie či asijské destinace, určitě doporučujeme vyšší limit,“ radí Ivana Buriánková.

Součástí dobrého cestovního pojištění by pak mělo být i pojištění odpovědnosti za škody. Způsobíte-li někomu jinému úraz, náklady na léčení a rekonvalescenci se totiž v zahraničí mohou vyšplhat velmi vysoko.

Při sjednání cestovního pojištění se zamyslete i nad tím, jakým aktivitám se budete na své dovolené v zahraničí věnovat. „Klasické cestovní pojištění má poměrně rozsáhlé krytí vybraných aktivit a sportů. Jedná se například o rekreační lyžování a snowboarding na vyznačených a pro veřejnost otevřených sjezdovkách, běh na lyžích či sáňkování a bobování,“ konstatuje Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Kdo chce provozovat na dovolené adrenalinové sporty, měl by si sjednat takové pojištění, v jehož rámci jsou pojištěné sporty z tzv. rizikové kategorie – např. sporty provozované mimo upravené a pro veřejnost otevřené tratě, akrobatické lyžování, skoky na lyžích, skeleton, skialpinismus, skikross, zimní sporty ve snowparcích (včetně provádění skoků a jiné akrobacie) apod.

Cestovní pojištění lze doplnit o nejrůznější připojištění. Ne všechna se hodí pro každého, tak je na místě zvážit, která se budou hodit zrovna vám. Zejména rodinám s dětmi se může hodit pojištění storna cesty. Pokud z důvodu nemoci nebudete schopni na dovolenou odjet, pojišťovna vám vrátí 80% nákladů na vaši dovolenou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).