Hlavní navigace

Jak zhodnotit finanční prostředky uložené v umění a starožitnostech?

Dostali jste se do životní situace, kdy zvažujete všechny způsoby jak získat potřebné finanční prostředky? I u vás doma se určitě najde několik starožitných kousků či uměleckých děl, ale zatím jste neměli pádný důvod k přemýšlení o jejich reálné ceně? A jak se vlastně taková cena určuje?

Sdílet

Především byste měli mít na paměti skutečnost, že při prodeji uměleckých děl a starožitností hraje vždy velkou roli správné načasování prodeje. V obdobích zvýšené poptávky právě po konkrétním typu produktu nebo po konkrétním uměleckém období se totiž mohou zhodnotit podstatně lépe. Znamená to, že v určitou dobu dosahují vyšších tržních hodnot než jindy. Ceny se pohybují nahoru a dolů a zdaleka ne vždy platí, že čím starší předmět tím dražší. Ceny odrážejí módní trendy, nasycenost poptávky, velikost lokálního trhu, vkus kupujících a samozřejmě reagují i na ekonomickou situaci. Na trhu s uměním a starožitnostmi stejně jako v jiných oblastech platí, že tržní cena odráží aktuální stav nabídky a poptávky.

Proto pokud vlastníte třeba kubistickou vázu či barokní sekretář, je dobré vědět, že se nestačí pojednou zeptat na jejich cenu v nejbližším starožitnictví. Důležité je též sledovat, jak se vyvíjí jejich cena na trhu s uměním a kdy je případně ta správná chvíle pro prodej. V současné době je například mezi sběrateli a investory podstatně větší zájem o umění 20. století než o díla staršího data. Ve výtvarném umění sběratelé nejvíce oceňují meziválečnou avantgardu. Zvýšený zájem je o celé vybavení bytu, užité a dekorativní předměty ve stylu art deco a vůbec největší oblibě se těší nábytek, osvětlovací tělesa a šperky z tohoto období.

Obecně platí zásada, pokud aktuálně uvažujete o prodeji své cennosti nebo jenom chcete zjistit její momentální cenu na trhu, vyhledejte odborníky, kteří se na trhu dlouhodobě pohybují a orientují se také v současných trendech.

Především však mějte na paměti, že svěřit své hodnoty k prodeji je otázkou důvěry. A že umět prodávat umění je také umění. Obracejte se proto výhradně na odborníky renomované společnosti. Experti společnosti Dorotheum s 300letou tradicí jsou v průběhu října pro Vás připraveni k nezávazné konzultaci zdarma a to prostřednictvím dotazníku pro odhad vaší cennosti po internetu. Získáte důležitou informaci a ušetříte spoustu času s docházením.

Internetový odhad vašeho uměleckého či starožitného předmětu zde. Homepage aukční síně a prodejní galerie DOROTHEUM zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).