Hlavní navigace

Výzva českým podnikatelům: pomozte nám najít nejabsurdnější podnikatelskou povinnost!

„Pomozte nám najít nejabsurdnější podnikatelskou povinnost!“ vyzvali dnes české podnikatele organizátoři soutěží PX Firma roku 2007 a Makro Živnostník roku 2007 v rámci happeningu, který proběhl na Václavském náměstí v Praze. Vyvrcholením akce bylo symbolické zničení zdi, jež představovala bariéry komplikující život tuzemských podnikatelů. Jednotlivé cihly této zdi symbolizovaly více než 2100 administrativních povinností podnikatelů, které lze ročně vyčíslit částkou přes 86 miliard korun. Jde o údaje, jež potvrzují nejen mezinárodní instituce jako je Světová banka, ale i analýzy českých vládních orgánů. Miliardy korun se tak často utápějí v neúčelné byrokracii, místo aby produkovaly skutečné hodnoty a zvyšovaly bohatství České republiky.

Sdílet

Podnikatelé, ale i ostatní veřejnost, mohou nominace na nejabsurdnější administrativní povinnost, jež obdrží titul „Absurdita roku 2007“, zadávat na webové adrese www.firmaroku.cz/absurdita. Výsledky ankety budou vyhlášeny v průběhu června.

Vyhlášení ankety o nejabsurdnější podnikatelskou povinnost bylo spojeno se startem dalšího ročníku prestižních podnikatelských soutěží PX Firma roku 2007 a Makro Živnostník roku 2007. Jejich dlouhodobým cílem je, vedle změny pohledu společnosti na podnikatelský stav, rovněž snaha pomoci při prosazování problémů a témat, které komplikují podnikatelům život. To oceňuje i prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek: „Soutěže Firma roku a Živnostník roku prokázaly už během prvního ročníku, že mají pro své účastníky a především oceněné nesporný význam. Firmy, které mají co nabídnout a nebojí se porovnání s jinými, díky ní mohou poměřit síly a dát o sobě vědět široké veřejnosti. Jsem rád, že taková soutěž je a že jí Hospodářská komora může být partnerem.“ Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR k iniciativě za odstranění administrativní zátěže a bariér pro podnikatele říká: „Přestože segment MSP představuje 99 % všech zaměstnavatelů v ČR, zaměstnává 61 % všech zaměstnanců, vyplácí mzdy pro 56 % všech zaměstnanců a vytváří 35 % českého HDP, musí se neustále potýkat s nadměrnými regulačními zásahy, s diskriminačním zvýhodňováním velkých korporací u investiční pobídek i veřejných zakázek, administrativní a daňovou zátěží, mnohdy i „šikanou“ ze strany finančních úřadů. Tato výzva je na místě.“ K soutěžím samotným Svobodová dodává: „V České republice je celá řada velmi zajímavých a úspěšných malých firem i živnostníků, o kterých se však málo ví. S potěšením jsme tedy v loňském roce přivítali iniciativu vyhlášení soutěží. Konečně i MSP a živnostníci mohou být veřejně oceněni za svou práci, úsilí a vytrvalost a zejména za to, že ani nelehké podnikatelské prostředí je neodradí od jejich práce.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).