Hlavní navigace

Výhody a nevýhody nakupování na internetu

Komerční sdělení
Nakupování na internetu je v ČR každoročně na vzestupu, přičemž v průběhu loňského roku došlo k výrazné akceleraci tohoto trendu. Ačkoli však mají on-line nákupy spoustu výhod, najdou se i určité nevýhody.

Sdílet

On-line nakupování využívá stále více Čechů

V době, kdy se u nás objevily první internetové obchody, měla spoustu lidí k on-line nakupování nedůvěru. To se ovšem postupně času začalo měnit a e-commerce každoročně stabilním tempem rostla. V loňském roce ovšem došlo ke změně. Podíl nakupujících na internetu totiž v roce 2020 vzrostl skokově, a to dle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z 39 % na 54 %. Zásadní roli samozřejmě sehrála aktuální situace, tedy pandemie koronaviru SARS-CoV-2 a nemoci COVID-19. Přesto lze tento trend přičíst i skutečnosti, že Češi on-line nákupům čím dál více důvěřují. Najdou se ovšem i některá negativa…

Výhody on-line nakupování

Na internetu čeští zákazníci a zákaznice nejčastěji nakupují módu a kosmetiku, stejně jako elektroniku. Navíc je vzhledem k současné situaci na vzestupu i prodej léků a doplňků stravy. Jaké jsou tedy ale největší výhody, které mají nakupující s on-line nákupy nedílně spojeny?

Příznivé ceny

Mnoho Čechů si při nakupování stále ještě primárně rozhoduje na základě cen. Vzhledem k tomu, že provozovatelé e-shopů nemají tak velké náklady na pronájem prostor a ušetří i na platech zaměstnanců, mohou si dovolit nabízet zboží za nižší ceny. Navíc je možné využít různé slevové kódy, které lze najít na různých slevových portálech jako Kuponer.cz. Finanční úspora tedy může být při on-line nakupování opravdu výrazná, a to i přes placenou dopravu.

Pohodlí

Vybrat si z pohodlí vlastního domova je samozřejmě další nespornou výhodou nakupování na internetu. K výběru zboží stačí počítač, tablet nebo mobilní telefon a netřeba se vydávat do mnohdy přeplněných nákupních center. Navíc si můžete zboží jednoduše porovnat a přečíst si i recenze, což bychom vám při nákupu na délku rozhodně doporučovali, a to především u dražších produktů.

Velikost nabídky

Prostory samozřejmě nejsou nafukovací, takže si v kamenných obchodech nikdy neprohlédnete tolik zboží jako v on-line světě. Větší e-shopy mohou nabízet statisíce produktů. Můžete si o nich navíc přečíst velké množství informací, najít si názory dalších uživatelů, případně využít srovnávače cen, kterých dnes existuje velké množství, takže si dané zboží můžete pořídit opravdu výhodně.

Nevýhody on-line nakupování

Kde jsou plusy, obvykle bývají i mínusy. Platí to samozřejmě i pro oblast nakupování na internetu. Na druhou stranu žádná z uvedených nevýhod není natolik zásadní, stačí pouze obezřetnost, abyste minimalizovali rizika, která mohou být s nákupy na dálku nedílně spojena.

Spolehlivost prodejce

 V on-line světě je samozřejmě možné narazit na nesolidní prodejce. Proto byste neměli nakupovat naslepo a především u menších e-shopů si je vhodné prověřit spolehlivost. Najděte si tedy názory ostatních nakupujících a zkontrolujte, zda má prodejce uvedeny všechny zákonem dané kontaktní údaje. Na webu by také měly být obchodní podmínky, které doporučujeme přečíst, abyste následně nebyli nemile překvapeni. A pozor až na podezřele nízké ceny!

Nemožnost si fyzicky osahat nabízené zboží

Při on-line nákupu si zboží nelze vyzkoušet, což může být např. u oblečení a bot problém. I ten lze ovšem eliminovat. Některé e-shopy např. umožňují objednat více kusů módy, vyzkoušet si ji a nepadnoucí kusy následně vrátit. Dobře si vybrat lze ovšem i bez toho. Stačí nakupovat v obchodech, kde mají ke každému produktu spoustu fotografií, obsáhlé popiskypodrobně uvedené rozměry.

Problematická platba

Mnoho nakupujících bere jako jednu z nevýhod on-line nakupování platbu. Některé e-shopy totiž umožňují pouze platbu předem, takže vlastně platíte za něco, co ještě nemáte v ruce. Ačkoli se jako vhodná alternativa bere dobírka, rizika jsou v podstatě totožná. Nikdo vám totiž nezaručí, že vám prodejce v balíku neposlal třeba cihlu. Při rozbalování by tak měla být přítomna nezúčastněna osoba pro případnou reklamaci. Řešením je ovšem opět nakupovat pouze u prověřených prodejců

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).