Hlavní navigace

Vkročte do nového roku s čistým štítem a penězi na účtu

Mnoho lidí ukládá své peníze na stavební spoření až na konci roku, jenže někteří to ani nestihnou, a zbytečně tak přijdou o státní podporu. Včasná kontrola účtu se přitom vyplatí.

Sdílet

Nákup vánočních dárků a doplnění zásob na svátky – to jsou pravidelné úkoly, které musí řešit na konci roku téměř každá česká domácnost. Kontrola účtu stavebního spoření by přitom měla mít v seznamu povinností své důležité místo. Desítky lidí totiž každoročně zapomenou vložit na svůj účet u stavební spořitelny potřebnou minimální částku 20 000 Kč nutnou k připsání maximální státní podpory ve výši 2 000 Kč. Pak se nestačí divit, že je příspěvek státu menší, než s jakým původně počítali. 

Lidé mohou své peníze vložit buď najednou, nebo spořit průběžně. Je dobré si ale uvědomit, že druhý způsob je výhodnější. Domácnosti totiž mohou získat mnohem lepší úročení, než je tomu při jednorázovém vložení na konci roku. Například Českomoravská stavební spořitelna poskytuje svým klientům včetně státní podpory celkové zhodnocení až 5,4 % ročně, doplňuje Rostislav Trávníček, ředitel komunikace ČMSS.

Další důvod, proč přemýšlet o stavebním spoření před koncem roku, je možnost věnovat stavební spoření jako dárek pod stromeček. Díky zachování současných podmínek totiž i nadále tento produkt představuje bezpečné uložení rodinných úspor. Proto pokud rodič plánuje spořit svému dítěti na budoucnost, stavební spoření se nabízí jako nejvhodnější možnost. V současnosti se stavební spořitelny doslova předhánějí, která nabídne nejlepší podmínky. ČMSS nabízí do konce roku i zajímavou prémii 1 000 korun pro každou nově uzavřenou smlouvu. Pokud navíc budou chtít rodiče ukládat svým dětem více než 20 000 korun, pak se mohou těšit vedle příspěvku od státu ve výši 2 000 korun na odměnu za vyšší vklady v hodnotě až 5 000 korun, doplňuje Rostislav Trávníček.

Jak se ukazuje, lidé v posledních letech stavební spoření začínají využívat také jako možnost zajištění na stáří. Vedle poměrně vysokých úroků z vkladů často čerpají i výhodný úvěr. To, že je stavební spoření mezi Čechy velice oblíbené, dokládá i skutečnost, že patřilo v polovině letošního roku po běžných účtech k nejoblíbenějším produktům. Domácnosti zde měly uloženo více než 16 % svých volných financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).