Srpen se nesl na amerických trzích ve znamení ztrát

Měsíc srpen znamenal pro americké akciové trhy bolestné ztráty. Hlavní akciové indexy dosáhly nejhoršího srpnového výsledku od roku 2001.
23. 9. 2010
pr článek

Sdílet

Investoři se již trochu připravovali na měsíc září, který z historického pohledu nepatří mezi ty nejziskovější, a obavy o další vývoj ekonomiky stále přetrvávají. Index Dow Jones odepsal za celý měsíc 4,3 %, index S&P 500 oslabil o 4,7 % a technologický Nasdaq Composite se snížil o 6,2 %.

Týden první 

Na začátku měsíce zahájily trhy ve velkém stylu. Pozitivní trend z července se tak na chvilku přelil do srpna. Akciové indexy si připsaly více jak 1,5 % zisku a posílily již třetí týden v řadě. Růst akcií těžařských společností byl podpořen posilováním cen komodit, zatímco finanční sektor byl pozitivně ovlivněn dobrými hospodářskými výsledky evropských bank BNP Paribas a HSBC.

Slabší hospodářské výsledky reportovaly společnosti Procter & Gamble, Dow Chemical, Washington Post Co., Hartman International nebo Activision Blizzard. Investory naopak potěšily společnosti Pfizer, Priceline.com, Polo Ralph Lauren, Toyota Motor či Kraft Foods.

Cena pšenice pokračovala v rapidním růstu na 23 měsíční maximum 7,86 USD za bušl. K takovému růstu docházelo v důsledku nedostatečné úrody v Rusku, které vinou nejhoršího sucha za posledních 50 let bude mít problémy s touto plodinou.

Nejdůležitější zprávou celého týdne bylo zveřejnění komplexní zprávy o zaměstnanosti. Report investory příliš nepotěšil. V návaznosti na slabší makrodata z trhu práce přistoupila společnost Goldman Sachs ke snížení výhledu americké ekonomiky pro celý rok 2011 z 2,4 % na 1,9 %. Investiční firma Pimco uvedla, že FED možná nebude zvyšovat úrokové sazby po dobu dvou až tří let, aby zabránil návratu ekonomiky do recese.

Generální ředitel společnosti Hewlett-Packard Mark Hurd byl nucen rezignovat na svou funkci kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování a následně poté co představenstvo řeklo, že Hurd skrýval a falšoval své soukromé výdaje. Akcie společnosti na tuto skutečnost reagovaly propadem o zhruba 10 %. Firma však zároveň zvýšila výhled zisku pro celý rok 2010.

Výsledková sezóna byla poměrně úspěšná a naopak trhy byly svědky poněkud horších makrodat, které signalizují zpomalování ekonomického růstu.

Týden druhý 

V druhém srpnovém týdnu akcie razantně oslabily. Propad hlavních akciových indexů byl více jak 3 %. Indexy se navrátily od počátku roku do červených čísel a opět na trhu převážily obavy o zpomalování ekonomického růstu. Trhy nepotěšily čínská makrodata z oblasti zahraničního obchodu, maloobchodních prodejů a průmyslové produkce.

FED nadále ponechal úrokovou sazbu na úrovni 0 – 0,25 %. Rozhodl se podpořit zpomalující ekonomiku aktivitou na trhu a bude reinvestovat maturující mortgage-backed securities, neboli cenné papíry kryté hypotékami do státních cenných papírů s delší dobou splatnosti.

Velmi dobré hospodářské výsledky reportovala společnost Walt Disney, mírně povzbudivé pak společnosti General Motors a Autodesk. Naopak špatné výsledky vykázaly v tomto týdnu společnosti Cisco Systems, Nordstrom či J. C. Penney.

Zajímavá byla aktivita na poli fúzí a akvizic. Společnost IBM koupila firmu Unica za 480 mil. USD. Za 890 mil. USD pak koupila Seawell společnost Allis-Chalmers Energy a za 4,7 mld. USD kupuje Blackstone firmu Dynegy.

Týden třetí

V tomto týdnu akcie pokračovaly v oslabování a hlavní akciové indexy zaznamenaly mírné ztráty, kromě technologického Nasdaqu, který si dokázal připsat zisk zhruba 0,3 %. Japonský HDP za druhé čtvrtletí vykázal meziroční nárůst pouze o 0,4 % oproti očekávanému růstu 2,3 %, a tím se podle objemu HDP dostala ekonomika Číny na 2. místo na světě.

Solidní byly reporty maloobchodních společností Wall-Mart Stores a Home Depot. Dobré hospodářské výsledky uvedly společnosti Target, Chicos’s FAS, Intuit, Marvell Technology a Salesforce.com. Méně již potěšil report společnosti Deere, který uvedl, že slabší byl zejména výhled hospodaření v Evropě. Špatné dále nebyly hospodářské výsledky firem Hewlett-Packard a Dell, nicméně zklamaly především hodnoty hrubých a provozních marží, které zaostaly za očekáváním.

Zahájen byl proces IPO automobilky General Motors zaregistrováním u US SEC v objemu kolem 16 mld. USD. Vláda drží 61% podíl, který má být primárním úpisem snížen pod hranici 50 %. Obchodování bude na NYSE pod symbolem GM. Akcie GM se budou též obchodovat na burze v Torontu. Společnost Intel koupila softwarovou firmu McAfee za cenu 7,68 mld. USD.

Týden čtvrtý

V posledním týdnu vládla na trzích vysoká volatilita. Hlavní akciové indexy pokračovaly v oslabování již třetí týden v řadě. Indexy DJIA a S&P 500 se dostaly na nejnižší úrovně za posledních sedm týdnů. Obchodování bylo provázeno spíše podprůměrným objemem. Japonský Nikkei se propadl na nejnižší hodnotu od května 2009. Data z makroekonomické sféry opět nebyly vůbec přesvědčivé.

Pozitivně však opět byla vnímána pokračující aktivita v oblasti fúzí a akvizic. Producent hnojiv Potash oznámil, že výkonná rada odmítla nabídku od BHP Billiton za 38 mld. USD a zároveň byla firma již kontaktována ohledně možných konkurenčních nabídek od čínské Sinochem a brazilské Vale SA.

V závěru týdne trhy čerpaly podporu zejména z projevu předsedy americké centrální banky FED Bena Bernankeho. Ten v rámci svého projevu oznámil, že udělá vše, co je v jeho silách, pro zotavení americké ekonomiky. FED je připraven v případě nutnosti zásobovat ekonomiku potřebnými finančními prostředky a to i za použití neobvyklých nástrojů. I když z Bernankeho projevu nevyšlo nic nového, investoři přijali jeho ujištění velmi pozitivně. Prezident St. Louis FED, James Bullard, již před projevem Bernankeho uvedl v interview CNBC, že ekonomika je ve slabé kondici, ale recese typu dvojitého dna není pravděpodobná. Bullard očekává růst v druhé polovině roku.

V posledních dvou dnech měsíce akcie dále klesaly. Makroekonomické zprávy opět zklamaly a trhy znovu plně ovládl negativní sentiment a obavy investorů o další vývoj americké a evropské ekonomiky. Pozitivně bylo možné vnímat opětovnou aktivitu v oblasti fúzí a akvizic, nicméně výraznější podporou pro trhy tato aktivita nebyla. Největší výrobce čipů na světě, společnost Intel hodlá koupit za 1,4 mld. USD bezdrátovou divizi výroby německé firmy Infineon. Firma 3M přebírá za 943 mil. USD společnost Cogent zabývající se identifikačními zařízeními podle biometrických údajů. Podle zdrojů firmy TechCruch se společnost Cisco Systéms chystá na nabídku převzetí sociální a komunikační sítě Skype, která 9. 8. 2010 realizovala registraci u US SEC pro IPO. Nabídka by se měla pohybovat blízko objemu 5 mld. USD. Nyní vlastní Skype investorská skupina Silver Lake, CPP Investment Board Private Holdings a A. Hrowitz.

Podrobný zápis ze zasedání FOMC Minutes naznačil, jakým směrem by se mohla ubírat podpora americké ekonomiky. Úrokové sazby jsou na rekordně nízkých úrovních a jejich další snížení již tedy není možné. FEDu zbývá možnost kupovat vládní dluhopisy a tím přidávat finanční prostředky do bankovního systému. Někteří členové FEDu se však domnívají, že ani tato intervence nemusí dobře fungovat.

Nervozita investorů se plně projevila i na komoditním trhu. Za celý měsíc ropa oslabila o téměř 9 % na 71,92 USD za barel a od počátku roku ztrácí 9,4 %. Zlato za celý měsíc posílilo o 5,8 % na 1250,30 USD za trojskou unci a od počátku roku si připisuje již 14,1 %. Na forexu došlo k otočení vývoje a dolar vůči evropské měně posílil pod hranici 1,27 bodů, což signalizuje, že obavy o vývoj evropské měny a ekonomiky mezi investory stále existují.

Capital Partners

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).