Spořicí účet máme skoro každý, zejména proto, že nám ho zdarma založili k běžnému účtu v bance. S rostoucími úrokovými sazbami se z něj však začíná stávat důležitý finanční nástroj k dočasnému uložení volných peněz, a to doslova pro kohokoliv. Svoji železnou zásobu peněz může mít na spořicím účtu jak nízkopříjmová domácnost, tak i zkušený bohatší investor.
Úrokové sazby na spořicích účtech v posledních měsících rostou a výjimkou není ani roční úročení nad 4,5 %. Například NEY spořitelní družstvo nedávno zvýšilo roční úrokovou sazbu u svého spořicího účtu na 5 %. O tom se nám před rokem či dvěma ani nesnilo. „Na běžných účtech ztrácí uložená hotovost na hodnotě v plné míře inflace. Spořicí účet se proto stává nezbytnou součástí běžného finančního hospodaření každé domácnosti. Na spořicím účtu se vám peníze zhodnotí, navíc je máte v případě potřeby rychle k dispozici,“ říká Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.
Pozor na odchozí platby a minimální vklady
Spořicí účet se obvykle příliš neliší od běžného bankovního účtu. I z něj můžete zpravidla odesílat peníze a nechat si na něj posílat své příjmy. Vklady na spořicích účtech jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 EUR. Přesto však mají spořicí účty různá omezení. Obvykle k tomuto typu účtu nedostanete platební kartu a nenastavíte si na něm inkaso. Banky mohou také například omezovat počet účtů pro odchozí platby.
Pozor též na pásmové úročení – nejlepší úroková sazba může být podmíněna minimálním, ale častěji spíše maximálním vkladem. Například spořicí účet u NEY spořitelního družstva je podmíněn minimálním vkladem ve výši 20 000 Kč. Vždy se proto před sjednáním spořicího účtu pečlivě informujte o jeho podmínkách.
Všechna omezení spořicích účtů vynahrazuje vyšší úročení. Navíc jde o jeden z nejdostupnějších a nejbezpečnějších finančních nástrojů, který pomáhá mírnit pokles hodnoty úspor v důsledku inflace. V neposlední řadě je velmi snadné si ho sjednat. V případě NEY spořitelního družstva stačí složit předmětnou minimální částku vkladu a také členský podíl v družstvu (ten vám bude při ukončení členství vrácen formou vypořádacího podílu, jehož výše bude odvislá od výsledků hospodaření družstva). Spořicí účet je proto vhodný třeba pro držení finanční rezervy domácnosti. Na rozdíl od termínovaného vkladu totiž můžete svými penězi v případě potřeby v podstatě kdykoliv disponovat.