Zatímco dříve byly spořicí účty spíš jen takovým doplňkem k běžným účtům v bankách, dnes je situace úplně jiná. Používali jste dřív svůj spořicí účet, který vám nejspíš zdarma zařídili v bance? Dřív jste mohli, ale dnes byste spíš měli! Spořicí účty nyní mohou konečně sloužit k tomu, k čemu jsou určené – tedy k dočasnému uložení volných peněz s lepším úročením, než byste dostali na běžném účtu.
Úrokové sazby na spořicím účtu v posledních měsících rostou a výjimkou není ani roční úročení okolo pěti procent. Například NEY spořitelní družstvo nedávno zvýšilo úrokovou sazbu u svého spořicího účtu na 5,75 % p.a., a to z něj dělá dobrý spořicí nástroj vhodný skoro pro každého. „Peníze na běžných účtech ztrácí svou hodnotu s tím, jak se vyvíjí inflace. Spořicí účet umožňuje vliv inflace snížit a navíc máte svoje peníze v případě potřeby rychle k dispozici,“ popisuje hlavní výhody spořicího účtu Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.
Nedostanete kartu, ale účet se lépe úročí
Spořicí účet se obvykle příliš neliší od běžného bankovního účtu a vklady na spořicích účtech jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur. Určité odlišnosti zde ale najdeme – záleží obvykle na instituci, u níž máte spořicí účet sjednán. Banky i spořitelní družstva obvykle nakládání se spořicím účtem nějak omezují, omezení ale nejsou tak zásadní. Například k takovému účtu nedostanete platební kartu, nemůžete zde nastavit inkaso a banky mohou třeba omezovat počet účtů pro odchozí platby.
Pozor také na pásmové úročení – nejlepší úroková sazba může být podmíněna minimálním ale častěji spíš maximálním vkladem. Vždy se proto před sjednáním spořicího účtu pečlivě informujte o jeho podmínkách. Například spořicí účet u NEY spořitelního družstva je podmíněn minimálním vkladem ve výši 20 000 korun.
Různá omezení spořicí účet vynahrazuje zmíněným lepším úročením, které se v případě NEY spořitelního družstva už přibližuje šesti procentům ročně. Úroky se přitom připisují měsíčně. V současné době jde o jeden z nejlépe dostupných a bezpečných finančních nástrojů, který pomáhá mírnit pokles hodnoty úspor v důsledku inflace. Spořicí účet je proto vhodný třeba pro držení okamžité finanční rezervy domácnosti. Na rozdíl od termínovaného vkladu totiž můžete svými penězi v případě potřeby rychleji disponovat.