Hlavní navigace

Snům a přáním je potřeba vyjít vstříc!

Znáte své možnosti při nakládání s vlastními penězi? Využíváte dostupné daňové úlevy? ČSOB Klíčový plán vám pomůže vytvořit rezervu pro nepředvídatelné situace a zajistí vám příjmy v důchodovém věku. Naši Bankovní poradci vám ho sestaví na pobočkách ČSOB zdarma.

Sdílet

PR ČSOB 1

Obecně máme tendenci podceňovat své skutečné možnosti při nakládání s vlastními penězi. Často ani plně nevyužíváme dostupné daňové úlevy. Právě na nevyužité příležitosti zhodnocování vlastních peněz upozorňuje ČSOB Klíčový plán, který zdarma poskytují bankovní poradci ve všech pobočkách ČSOB.

Během 30 minut si tak každý zájemce může udělat pořádek ve svých účtech, stanovit si optimální postup, jak se nejlépe zajistit na stáří a díky lepšímu hospodaření s penězi se více přiblížit ke splnění vlastních snů a přání. Pro shromáždění potřebných financí k nákupu vybraných přání slouží především jednorázové investice s vyšším zhodnocením, jako jsou stavební spoření, zajištěné či dluhopisové fondy nebo spořící programy doplněné pojištěním. O stavebním spoření jsme většinou již dobře informováni, proto se věnujme ostatním možnostem.

Zajištěné fondy táhnou

Investice do zajištěných fondů má díky konzervativní povaze českých domácností před sebou velkou budoucnost. Již loni se tyto fondy staly vůbec nejrychleji rostoucím produktem na trhu, když se jejich objem více než zdvojnásobil, a to z 5,2 miliard korun na rovných 11 miliard. Co je na nich tak přitažlivého? Zajištěné fondy jsou totiž vhodnou alternativou termínovaných vkladů. Na trhu jich existuje několik typů, jedno však mají společné. Přinášejí svým podílníkům jistotu, že po uplynutí splatnosti fondu dostanou zpět minimálně částku, kterou do fondu investovali. Navíc nabízejí i šanci těžit z růstu kapitálových trhů.

Příklady zhodnocení zajištěných fondů
Název fondu Výnos
Max. za období Za rok 2005
ČSOB Světový Click+ 5 5,70% 5,70%
ČSOB Světové Akcie 2 15% 6,81%
ČSOB Světové Akcie 4 7,15% 5,75%
ČSOB Světový Click+ 6 6% 6%
PR ČSOB 3

Mezi velmi oblíbené patří tzv. Click fondy nabízené ČSOB již od roku 2000. Jejich výhodou je průběžné připisování výnosů (v mezidobích) odvozených od vývoje hodnoty akcií, což zvyšuje šanci na celkové vyšší zhodnocení fondu. Minimální a maximální výnos za období je předem stanoven. Podíl ČSOB na trhu zajištěných fondů dosahuje téměř 70 % a na rozdíl od jiných bank již vidíte, jak se daří dříve upsaným fondům. V současnosti v ČSOB upisují dva korunové zajištěné fondy a jeden eurový fond, díky nimž můžete zhodnotit své peníze až o 6 procent ročně. Že to není jen teorie, dokazuje například fond ČSOB Světové Akcie 2, kterému chybí do splatnosti ještě rok, ale již nyní vydělal za 4 roky téměř 22 procent. Navíc jej v současnosti můžete dobře prodat a zhodnotit tak investici ještě před splatností fondu (viz tabulka a graf vpravo).

Pojištění investice

Vhodným produktem pro splnění přání je i ČSOB Maximal Invest, který kombinuje výhody zajištěného fondu s pojištěním. S výhodným zhodnocením investice zájemce získá také finanční náhradu v případě invalidity, vážné nemoci nebo smrti. Pružnost produktu dokresluje i možnost dalšího připojištění trvalých následků úrazu. Zraníte–li se při autonehodě, je navíc pojistné plnění zdvojnásobeno a vyplaceny tak mohou být až 2 miliony Kč. Důležité je, že si ale s Maximal Investem užijete peníze, i když se těšíte plnému zdraví. Nově upisovaný Maximal Invest 4 totiž dokáže vložené prostředky zhodnotit výhodněji a za příznivých okolností je dokonce schopen je během svého fungování zdvojnásobit.

Kolik bude vyplaceno při splatnosti fondů
Investice 50 tisíc Kč minimálně *průměrně maximálně doba splatnosti
ČSOB Světový Click +18 54 000 Kč 59 455 Kč 69 250 Kč 5 let a 6 měsíců
ČSOB Fix Upside 1 50 000 Kč 58 400 Kč 62 500 Kč 4 roky a 7 měsíců
Maximal Invest 4 54 660 Kč 76 180 Kč 103 085 Kč 7 let

* průměrný výnos slouží pouze pro orientaci a je vypočten podle doby splatnosti fondu ze simulací založených na reálném vývoji finančních trhu v předcházejícím desetiletí s využitím podkladových indexů či akcií, bez započtení poplatků. Není zárukou budoucích výnosů.

PR ČSOB 1

ČSOB Klíčový plán

Kolik času mi zabere vypracování Klíčového plánu a co vše k němu potřebuji vědět?

Z našich zkušeností vyplývá, že je vhodné počítat při sestavování Klíčového plánu se zhruba třiceti minutami. K jeho vypracování nepotřebujete prakticky nic, měli byste ale znát příjmy své domácnosti, její výdaje a bankovní spořící produkty, které již máte.

Kdo zpravidla investuje do zajištěných fondů?

Jsou to převážně lidé, kteří nejsou spokojeni s nižšími úroky na termínovaných vkladech a zároveň nemají chuť, čas či dostatek znalostí ke zhodnocování svých peněz například na burze. Podobně jako u běžných depozitních produktů je možné z fondů vystoupit před jejich splatností.

Maximal Invest je spojen s životní pojistkou, a proto je jeho splatnost delší. Je možné se ale dostat ke svým penězům i dříve?

Ano, část naspořené hodnoty je možné čerpat i dříve. K výplatě pojistného plnění v případě invalidity, úmrtí nebo vážné nemoci pochopitelně může dojít kdykoliv během trvání smlouvy.

Musí mít člověk u ČSOB účet, aby mohl investovat do jejích produktů?

Všechny typy fondů a také ČSOB Spořicí program Maximal Invest je možné nakoupit bez toho, aniž by měl zájemce účet u ČSOB.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).