Hlavní navigace

Růst cen průmyslových kovů v roce 2010

Již delší dobu se hovoří o možnosti nárůstu cen průmyslových kovů v letošním roce, možná i v letech následujících.
1. 2. 2010

Sdílet

Ten souvisí s oživováním celkového průmyslového výkonu jednotlivých ekonomik po opuštění recese a nastavení nových pravidel od centrálních bank v rámci tzv. Exit Strategy, tedy opuštění současného přístupu centrální banky k měnové politice směrem k jejímu zpřísnění i formou modifikace úrokových sazeb.


Ceny hliníku, mědi, zinku a uhlí jsou těmi nejvíce frekventovanými položkami, které se využívají v mnoha sektorech. Optimismus právě ve formě nárůstu cen v tomto segmentu vzniká z již realizovaných poptávek z řady průmyslových odvětví i regionů. Jedná se převážně o vyspělé země Evropy, USA a BRIC, jako i Pacifický region. Nárůst cen předmětných komodit se může počítat v řádu dvouciferných procentuálních hodnot.


Dopad tohoto fenoménu na tuzemský akciový trh, tedy BCPP, pocítí v převažující míře firma NWR, která již ve svých hospodářských výsledcích naznačila oživování trhu s uhlím. Zprostředkovaný vliv by pak mohly zaznamenat akcie ČEZ a částečně i Unipetrolu.

Někteří investoři uvádějí, že komodity mohou sloužit jako tzv. zajišťovací investiční produkt v dobách jistých nestabilit či turbulencí. V tomto případě je však potřeba mít na paměti, že poptávka po komoditách je dlouhodobě stabilní a do jisté míry nahrazuje některé výkyvy na akciových trzích, které nastaly např. ve finančním sektoru. Vlivem byl nový návrh regulace administrativy prezidenta Obamy s nezvyklými opatřeními pro banky jako je například zákaz obchodů na vlastní účet či zákaz podílu v hedge fongech. Evropské trhy tento návrh stále zkoumají.

Ve 2. polovině loňského roku se rovněž na trzích projevil dopad fiskálních stimulů, dostavila se stabilizace a zlepšení zisků firem i celých ekonomik. Investoři měli poměrně dostatek volného kapitálu a zaměřili se na komodity, které jim poměrně bohatě vynahradily mírně stagnující akciové trhy, zejména v závěru roku 2009, kdy se nejvíce vydělalo na zlatě.

Hlavními vlivy růstu byly likvidita na finančních trzích, lepší obraz hospodaření firem i ekonomik, dále tzv. přeprodanost trhů a také úpravy v účetních postupech, např. ve finančním sektoru a jeho způsobu vykazování ztrát.


Ing. Josef Stoulil
Analytik CAPITAL PARTNERS a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).