Hlavní navigace

PRVNÍ BEZOBSLUŽNÁ PUMPA VE SLOVINSKU SE STOJANY Z ADAMOVA

ADAMOV 17. 4. 2007. Ve čtvrtek 5. 4. 2007 byla ve slovinském Koperu slavnostně uvedena do provozu první bezobslužná čerpací stanice ve 24hodinovém režimu sedm dní v týdnu. Na dodávce technologií se podílela společnost ADAMOV – SYSTEMS, a. s., a to dodávkou výdejních stojanů pro samoobslužný provoz s kartovým platebním terminálem.

Sdílet

ADAMOV – SYSTEMS vyvíjel tankovací automat na stojanech Adamov společně se slovinskou firmou Ultra, která je prostřednictvím své dceřiné společnosti provozovatelem čerpacích stanic. Výsledkem spolupráce byla počátkem ledna 2007 dodávka 36 kusů výdejních stojanů. Ty jsou určeny pro platby standardními bankovními kartami Maestro, Eurocard/Mastercard a lokálními kartami. Stojan se ovládá pomocí dotykové obrazovky v pěti jazykových mutacích, klávesnicí pro vložení PIN a mobilním telefonem, který je ve Slovinsku navázán na kreditní kartu a funguje jako platební nástroj. Po ukončeném tankování je samozřejmostí výdej pokladního bloku.

Poptávka provozovatelů po tankovacích automatech, díky nimž mohou radikálně snížit své provozní náklady, stále roste. K popisu samotné stanice nutno dodat, že kromě výdeje pohonných hmot je řešen samoobsluhou i výdej základních potravin, nápojů a tiskovin z kiosku-automatu. Dále je vybavena nezbytným hygienickým zázemím a hasicí technikou.

ADAMOV – SYSTEMS se kromě dodávky podílel také na uvedení do provozu. Odborníci z Adamova navštívili v březnu Koper a pomáhali při prvotním nastavení a zprovoznění výdejního stojanu. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci tak významných společností, jako jsou slovinský Petrol a OMV, chorvatská INA, srbský NAP a rakouské OMV.

Pro ADAMOV – SYSTEMS je to významný krok kupředu v nabídce výrobkového portfolia, kdy tankovací automat na výdejních stojanech ADAMOV splňuje bezpečnostní předpis EMV Level 2. K dnešnímu dni funguje po celém Slovinsku 19 čerpacích stanicích a počítá se s otevřením dalších deseti do konce roku 2007. Společnost Ultra se chystá s bezobslužnými čerpacími stanicemi proniknout i do dalších evropských zemí.

Podle vyjádření ředitele společnosti ADAMOV – SYSTEMS, a. s., Davida Kotajného brání rozšíření bezobslužných čerpacích stanic v České republice několik faktorů: Prvním problémem je malý zájem velkých sítí čerpacích stanic o tato řešení, dále vysoká hustota stávajících čerpacích stanic omezující výstavbu dalších a také chladný zájem bankovních domů o aplikaci těchto platebních terminálů. A mezi nejdůležitější vlivy patří relativně velmi vysoké transakční poplatky banky pro provozovatele těchto terminálů, které odvádějí provozovateli značnou část vydělané marže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).