Hlavní navigace

Proč je datová zpráva pro vaši firmu lepší než sto mailů či dopisů?

Kdo na to ještě za devět let provozu datovek nepřišel, datová schránka šetří čas i peníze.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hravě vás zbaví závislosti na fyzickém navštěvování úřadů nebo pošty a dodá svobodu, o níž se vám dříve ani nesnilo.

Státní správa je ze zákona povinna komunikovat se všemi subjekty výhradně prostřednictvím datových schránek. Díky tomu máte dokonalý přehled o tom, co po vás zrovna státní správa požaduje, i o tom, co jste úřadům odeslali včetně dodejek a doručenek u každé zprávy. Žádný důležitý dopis se vám tak již nikdy nezatoulá. Tohle u mailů nebo klasických dopisů prostě nemáte.

Navíc úkony učiněné přes vaši datovku mají úplně stejnou váhu a právní účinky jako úkony, které jste učinili písemně. Pokud s úřadem budete komunikovat přes schránku, je to, jako byste na něm osobně byli.

Za zřízení neplatíte, odesílání zpráv je levnější než na poště

Firmám je zřízena datovka automaticky po zápisu v obchodním rejstříku, živnostníkům a občanům na základě jejich žádosti. Zřízení je zdarma a pro fyzické osoby je zdarma i jakákoliv komunikace s úřady.

Firmy při komunikaci přes datovou schránku za každou zprávu platí. Panuje ale zbytečný mýtus, že posílání zpráv touto formou je drahé. Jedna zpráva přitom stojí 18 korun, což je o korunu méně, než obyčejné psaní podané na poště. O ceně za doporučený dopis včetně dodejky raději ani nemluvě…

Bezpečněji než po mailu

S datovou schránkou jsou navíc vaše zprávy dokonale v bezpečí. Datovky mají totiž mnohem přísnější bezpečnostní pravidla než obyčejný e-mail. A pokud si nastavíte notifikace mailem nebo SMSkou, upozorní vás vaše schránka na každou novou zprávu. I proto je jedna datová zpráva pro vaši firmu lepší než sto mailů.

A co jiného datovky umí? V kombinaci s dalšími systémy (Czech POINT, ePortál ČSSZ, Portál občana a další) slouží pro doručování různých výpisů, o které jste si požádali. Nejčastěji to jsou výpisy z Rejstříku trestů, bodové hodnocení řidiče nebo přehled o vykázané zdravotní péči od zdravotní pojišťovny. A různé další služby postupně přibývají.

Kdykoli a kdekoliv

V dnešní době roste populace digitálních nomádů, kteří odjíždějí na zimu třeba do Asie nebo Austrálie. Díky datovkám vám ani tisícikilometrová vzdálenost od domova nezabrání být v kontaktu s úřady, podat v termínu daňové přiznání či vyřídit jinou úřední korespondenci. Můžete to udělat klidně třeba z pláže. Datovky neznají hranice. A kdybyste chtěli jet skutečně někam mimo signál, můžete svoji datovku znepřístupnit. Po návratu ji zase zpřístupníte a jste opět on-line.

Vaše datovka je dostupná kdykoli a odkudkoli na portále www.mojedatovaschranka.cz.

Advertisement