Hlavní navigace

Poperte se s nejistotou na finančních trzích a odjeďte v Porsche

Aktuální dění na trzích může být pro mnohé záhadou, a právě investiční soutěž nabízí seznámení se s investováním a děním na světových trzích.

Sdílet

Turbulence na trzích, které jsme v posledním měsíci zažili, nenechaly kámen na kameni. Přišlo znárodnění Freddie Mac a Fannie Mae, dvou největších poskytovatelů hypoték v USA. Čtvrtá největší americká investiční banka Lehman Brothers byla nucena vyhlásit bankrot. Pojišťovací gigant AIG byl znárodněn. Dvě poslední velké investiční banky z pěti, Morgan Stanley a Goldman Sachs se rozhodly změnit strukturu na komerční banky. Komise pro obchodování s cennými papíry například ve Velké Británii, USA, Austrálii či Německu navíc zakázaly obchodování nakrátko (tzv. short-selling) s akciemi finančního sektoru. Co je to ale short-selling? Je to takzvaná spekulace na pokles, tedy že cena daného aktiva poklesne, proto aktivum prodáváme. Vyzkoušení i této strategie soutěž nabízí. Jeden den burzy rostou, druhý den klesají, proto je třeba znát nejen spekulace na růst ale i na pokles.

Dohoda mezi Kongresem a vládou Spojených států ohledně záchranného balíčku pro americký finanční sektor podpořila dolar, naopak akciové trhy pokračovaly v poklesu v reakci na špatné zprávy o belgicko-nizozemském bankovním gigantu Fortis, který byl fakticky taktéž znárodněn. Dále se pak do problémů dostala i britská hypoteční společnost Bradford&Bingley, kde část převezme španělská Banco Santander a část bude také znárodněna.

Investiční soutěž právě dnes začíná!

Přesně ve stejný čas, kdy padla čtvrtá největší investiční banka Lehman Brothers, se rozjela registrace do investiční soutěže X-Trade Brokers CUP 2008 a zájem byl opravdu nečekaný. Důvodem může být i vysoký zájem médií o krizi na finančních trzích. Na atraktivitě soutěži jistě přidává i to, že není třeba vlastních prostředků, jedná se o virtuální vklad, který je všem účastníkům ve stejné výši na počátku soutěže přidělen.

Účastníci si měli možnost od 15. do 30.září zkoušet různé strategie a trénovat až do ostrého startu soutěže, kdy soutěžní účty jsou nastaveny na stejnou počáteční částku. Větší zájem o soutěž, která probíhá zároveň na Slovensku, je v Česku. Nejvíce se obchoduje v hlavních městech. V Česku je druhý nejvyšší počet účastníků z Moravskoslezského kraje, na Slovensku pak v Košickém kraji. Nejoblíbenějším nástrojem je měnový pár euro-dolar, poté je to ropa, zlato a měnový pár dolar-japonský yen. Nejvíce se prozatím ovšem vydělávalo na zemědělských komoditách jako bavlna, kakao, ale i na energetických surovinách jako je ropa, zemní plyn, nebo na vzácných kovech jakým je například zlato. Měnové páry prozatím přinášely spíše ztráty. Celkově je zatím zaregistrováno 17 000 soutěžících, kteří uskutečnili více než 170 tisíc obchodů.

Účast v soutěži je velice jednoduchá, stačí zaregistrovat se na stránkách pořádající společnosti a stáhnout si zdarma internetovou platformu, která umožňuje obchodovat 41 měnových párů, 20 různých akciových titulů, 18 nejvýznamnějších světových burzovních indexů včetně indexů rozvojových trhů a 26 komodit.

Do soutěže je možno registrovat se až do posledního dne soutěže, tedy 31. října. Ten, kdo zhodnotí vklad 200 000 Kč do 31.října nejvíce vyhrává Porche Cayman, včetně zaplacené daně z výhry. Tak neváhejte a zkuste pokořit trh.

XTB porshe

Autor: Lucie Vitamvásová, analytik X-Trade Brokers.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).