Život je plný nepředvídatelných událostí – a před nimi nás má chránit pojištění. Pokud si jej budete sjednávat k půjčce, pak pozor na jeho nastavení, resp. na způsob výplaty pojistného plnění.
Co je vlastně pojištění schopnosti splácet?
Nejprve si řekněme, co je myšleno pod pojmem pojištění schopnosti splácet. Jde o specifický druh bankopojištění, které se zaměřuje na situace spojené se snížením příjmu klienta, který je zároveň dlužníkem tomu subjektu, který mu pojištění zprostředkoval (prodal).
Snížením příjmů se rozumí pracovní neschopnost, ztráta zaměstnání, úmrtí, invalidita (ale často jen III. stupně – že i v prvním a druhém stupni rapidně klesají příjmy, jaksi nikoho nezajímá), u některých pojištění se plní i z vážných chorob, které jsou však osekány jen a pouze na rakovinu, ovšem s výjimkou stadia „in situ“.
Když to řekneme z jiného úhlu: jakmile dlužník například onemocní a má nižší příjem z důvodu omezeného podnikání nebo pobytu v pracovní neschopnosti, pojišťovna přistoupí k pojistnému plnění, čímž dlužníkovi pomůže se poprat se splátkami právě v době, kdy je jeho příjem zmenšen.
Pojištění splátek se může plnit poskytovateli
Někteří poskytovatelé zprostředkovávají klasické pojištění splátek, kdy pojišťovna plní pouze poskytovateli, jinými slovy uhradí za dlužníka (klienta) splátky v určitém předem dohodnutém počtu, ale též po uplynutí předem dané karenční lhůty.
Co to znamená? Často například fakt, že pracovní neschopnost musí trvat alespoň měsíc, aby byla pojišťovnou uznána za vhodnou plnit. Ztráta zaměstnání třeba i tři měsíce. Že první měsíce mívá klient už také snížený příjem, opět nikoho moc nezajímá.
Omezen je i počet pojišťovnou uhrazených splátek. Těch je většinou maximálně 12. A pokud po roční nemoci následuje invalidita pouze I. stupně, už se pojištěný žádného plnění nedočká. Pouze invalidita III. stupně a smrt zakládají nárok na úhradu celé půjčky pojišťovnou.
Ale plnit se dá i přímo pojištěnému
Druhou formou pojištění schopnosti splácet je zjednodušené životní pojištění. V čem se liší? V tom, že peníze z pojistného plnění neputují věřiteli, ale samotnému klientovi. Jestli pak peníze použije na splátky či nikoliv, je na něm.
V tomto případě jde o smlouvu skupinového životního pojištění, které je levnější než klasické „životko“, ale samotné pojistné plnění je též o dost nižší, navíc jej nelze nastavit do takových podrobností jako běžnou životní pojistku. Navíc trvá jen po dobu půjčky, s jejím ukončením automaticky zaniká.
Která varianta je přijatelnější?
Pokud opravdu stojíte o pojištění půjčky, je vhodné si porovnat maximální vyplácenou částku pojistného plnění u obou forem pojištění. Někdy je totiž 12 splátek mnohem více než nastavené plnění u zjednodušeného „životka“. Na druhou stranu dostanete peníze z životka do ruky vy a vy si rozhodnete, zda je použijete na splátky, nebo si splátky radši odložíte a peníze z plnění využijete nejprve ještě trochu jinak.

Úplně nejpřijatelnější pojištění? Plnohodnotné životní
Jestli však hledáte tu nejlepší možnou variantu, jakou se na splácení půjčky pojistit, sáhněte po klasickém a dlouhodobém životním pojištění. Proč? S ukončením půjčky neskončí, krýt vás bude dlouhá desetiletí, nastavíte si jej přesně tak, jak vy potřebujete, u některých pojišťoven jej budete moci upravovat dle aktuální situace.
Pojistíte si zde i mnohem více typů vážných chorob, ale též invaliditu nižších stupňů, do pojištění můžete zahrnout i děti nebo dokonce partnera/partnerku. Poradíme vám jak snadno využít výhodnějších podmínek sjednání: navštivte stránky www.kuponovnik.cz, kategorii „Půjčky a finance“ a zde si najdete slevové kupony životních pojišťoven.
Má pojištění půjčky vůbec nějaký smysl?
Na tuto otázku si budete muset odpovědět sami poté, co si pročtete pojistné podmínky vybraného pojištění schopnosti splácet, stačit by však měl produktový list každého z nabízených pojištění. Podrobněji se nad užitečností pojištění půjčky zamýšlíme v našem článku o pojištění hypoték.