Češi začínají přemýšlet, kam se svými penězi ze spořicích účtů. A není se čemu divit. Podle aktuální prognózy České národní banky se v roce 2025 úroková sazba PRIBOR (mezibankovní sazba) sníží až na 3,8 % a komerční sazby na spořicích účtech tak klesnou ještě níž.
Přitom když vše půjde podle předpokladů, inflace se bude držet okolo cílové hodnoty 2 %. Proto spořicí účty přestávají být pro drobné střadatele atraktivní.
Je logické, že v České republice převážně konzervativní drobní investoři a střadatelé nechtějí poslat své úspory do vysoce volatilních akcií nebo kryptoměn. Proto se poohlížejí po konzervativních investičních nástrojích s co nejvyšším výnosem.
Možná vás napadnou dluhopisy. Nad rizikovými korporátními dluhopisy však v poslední době vyhrává participování – investování do úvěrů, kde jsou vaše investice lépe ochráněny. Úvěry jsou totiž zajištěné nemovitostmi. Mezi investičními platformami, které tyto investiční příležitosti nabízí, jsou ale velké rozdíly, a pokud je neznáte, zbytečně zvyšujete riziko, že o své peníze přijdete.
Standardní crowdfundingové platformy na vás přenášejí riziko
Typické crowdfundingové investování funguje tak, že poskytovatel (společnost, přes kterou investujete) nabídne úvěr vybrané společnosti a skrze svou platformu na něj vybere prostředky od svých klientů (vás – investorů). To s sebou nese hned několik nevýhod:
- Mezi výběrem peněz a poskytnutím úvěru (ze kterého vám plynou výnosy) je časová prodleva několik týdnů až měsíců, kdy se vaše peníze neúročí a kvůli inflaci ztrácejí svou hodnotu.
- Pokud se peníze nevyberou, úvěr se neposkytne a investice se nerozběhne.
- Ze zdánlivě vysokého výnosu platíte často ještě poplatky za zprostředkování.
- Platformy neriskují své peníze, takže i když mají své risk manažery a analytiky, posuzování riskantnosti úvěrů je často benevolentnější.
Existuje i bezpečnější alternativa crowdfundingu
Pokud uvažujete o crowdfundingové investici, ale chcete se vyhnout výše zmíněným rizikům, existuje řešení. Společnosti, které fungují na podobném principu s tím rozdílem, že úvěry klientům poskytují samy ze svých prostředků.
„Klientům nabízíme projekt k participaci až v momentě, kdy je úvěr po pečlivém prověření schválen a vše běží bez problému,“ říká Martin Havelka, Sales Manager ze společnosti Ronda Invest, která nabízí klientům projekty s ročním zhodnocením až 8,5 %.
Jak funguje investování v Ronda Invest?
- Projekty k investování mají minimalizované riziko, protože investujete jen do takových úvěrů, do kterých investuje sama společnost. „Náročným prověřovacím procesem projdou jen kvalitní a spolehlivé projekty. Ronda Invest za 7 let své existence vyplatila 100 % veškerých výnosů a původních investic při proinvestovaných více než 2,6 miliardách korun,“ popisuje Havelka.
- Každý projekt je krytý nemovitostí s tím, že maximální LTV (loan to value) je 70 %, (to znamená, že výše úvěru dosahuje vždy maximálně 70 % hodnoty nemovitosti – reálně se navíc LTV pohybuje okolo 50–60 %). V případě problémů může být nemovitost rychle prodána, neboť se do zajištění přijímají pouze nemovitosti z likvidních lokalit – například z Prahy, okolí či krajských měst – a z výtěžku jsou investoři vyplaceni. „Případný prodej usnadňuje sepsaný notářský zápis a skutečnost, že Ronda Invest má u každého úvěru zástavní právo v prvním pořadí, což není často standardem u jiných konkurenčních platforem,“ doplňuje Martin Havelka.
- Neplatíte žádné poplatky.
- V době, kdy do projektu investujete své prostředky, už je úvěr poskytnutý, takže vaše investice nese výnos okamžitě.
- Investovat můžete i do projektů v eurech, takže se zajistíte i proti měnovému riziku, pokud máte úspory v této měně.
Vyzkoušejte investování přes Ronda Invest. Registrace online zabere pár minut, aniž byste museli někam chodit a investovat můžete už od 1 000 Kč nebo 50 eur.