Hlavní navigace

Pár ušetřených stokorun může nakonec přijít velmi draho

Jak dobře jste si vybrali pojištění, prověří většinou až pojistná událost.

Sdílet

V „lepším“ případě zjistíte, že vámi nastavená pojistná částka nepokryje celou škodu, v tom horším případě se stane, že situace, která vás postihla, není v rámci vaší pojistné smlouvy vůbec ošetřena. Nesnažte se tak na pojištění za každou cenu ušetřit. Pár stokorun, které na ročním pojistném ušetříte, vás může nakonec přijít velmi draho.

Při výběru pojištění především důkladně zvažte rizika, která potřebujete ošetřit, dejte si záležet na nastavení správné výše pojistných limitů a zajímejte se i o rozsah asistenčních služeb. Pro komplexně ochráněný byt či dům zkombinujte pojištění stavby a pojištění domácnosti. Pojištění stavby se vztahuje na samotnou budovu (v některých případech potom i na tzv. vedlejší stavby), pojištění domácnosti kryje škody na vybavení.

 „V základní ceně pojištění Můj majetek jsou vedlejší stavby jako například garáž, oplocení, skleník, bazén nebo vířivka automaticky pojištěny na 10 % pojistné částky hlavní stavby,“ vyjmenovává možnosti David Vosika, ředitel Útvaru produktového managementu neživotního pojištění České pojišťovny. Pojištění domácnosti pak kryje škody na vybavení domu a bytu. „V pojištění domácnosti kryjeme také věci osobní potřeby, jízdní kola či invalidní vozíky, a to na území celé Evropy,“ doplňuje David Vosika.

K vybranému pojištění lze dnes sjednat i celou řadu připojištění. To není jen zbytečným luxusem, v nepříznivé situaci může být skutečně užitečným pomocníkem. U České pojišťovny lze připojistit například úhradu pojistného při pracovní neschopnosti, pořízení bezbariérového bydlení nebo ztrátu nájmu u bytů a domů, které se v důsledku např. živelní škody stanou neobyvatelnými, a není tak možné je pronajímat. Pojišťovna uhradí nájem až do částky, kterou by majitel bytu či domu získal, pokud by k pojistné události nedošlo.

Nedílnou součástí majetkového pojištění by měly být asistenční služby. Základem je asistence pro případ stavu nouze (např. zabouchnuté dveře, prasklé vodovodní potrubí). Asistenční služby, které si k pojištění můžete dokoupit, pak dokážou nabídnout daleko více. „Počítač nebo notebook má dnes doma snad každý, tak jako pračku a ledničku. U počítačů však mnohem častěji řešíme náhlé drobné závady, při kterých si nakonec mnohdy vystačíme s rychlou pomocí na telefonu. Takových případů je pak přirozeně více, než klasických poruch domácích spotřebičů. A proto jsme se rozhodli, nabídnout k novému  pojištění domácnosti Můj majetek IT asistenci,“ vysvětluje David Vosika z České pojišťovny.  

Majetek, odpovědnost, cestovní pojištění – jedna smlouva, jedna platba

 „Klienti, kteří pravidelně cestují do zahraničí, mohou využít Chytré cestovní pojištění, které platí po celou dobu platnosti majetkové pojistné smlouvy. Nemusí se tak před každou cestou za hranice znovu pojišťovat,“ popisuje David Vosika a dodává: „Do pojištění mohou zahrnout i své rodinné příslušníky. Pojištění se vztahuje na cesty po celém světě a počítá i s rekreačními sportovními aktivitami.“ 

S novým občanským zákoníkem vzrostla i důležitost pojištění odpovědnosti. Proto na něj nezapomínejte. Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě se vztahuje na škody na zdraví, majetku a zvířatech, ale také na škody finanční a nemajetkové (mají-li povahu zásahu do práv na ochranu osobnosti) a regresní nároky pojišťoven. „Nově se také rozšířil základní rozsah pojištěných činností o odpovědnost vlastníka zbraní nebo příležitostnou výdělečnou činnost v zemědělské a řemeslné rukodělné výrobě,“ informuje David Vosika.

K pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě lze u České pojišťovny sjednat čtyři připojištění:

1/ Připojištění pronajímatele – užitečný pomocník pro ty, kteří pronajímají svou nemovitost a chtějí být chráněni před škodami způsobenými nájemníkům. Pojištění pomůže i v případě škod, které nájemník způsobí třetím osobám.

2/ Připojištění sport plus – pojištění pro sportovce, kteří se účastní organizovaných závodů nebo provozují sport na poloprofesionální úrovni.

3/ Připojištění statutárů - pojištění pro členy voleného orgánu spolku nebo společenství vlastníků.              

4/ Připojištění odpovědnosti za velká domácí a hospodářská zvířata – pojištění pro případškod, které způsobí třetím osobám větší domácí nebo hospodářské zvíře např. kůň, kráva, apod.

K dispozici je také pojištění odpovědnosti vlastníka, držitele, nájemce nebo správce nemovitosti a pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti či díla ve stavbě či demolici. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).