Hlavní navigace

Pákový efekt? Ano, ale proč platit vysoké úroky za úvěry?

Vývoj ve službách nabízejících zprostředkování obchodů na kapitálových trzích byl v uplynulých letech hodně zaměřen na oblast „online brokerage“ a především na doplňkové služby. Téměř nutnou součástí nabídky online obchodování každého brokera se stala možnost nákupu akcií s využitím úvěru. Tato služba je hojně využívána především aktivními investory. Proč? Důvody mohou být dva:

Sdílet

  • Investor nemá dostatek peněz na nákup povinného minimálního množství
  • Investor chce využít pákového efektu a dosáhnout tím vysokého zhodnocení

Pákový efekt

Podívejme se na druhý důvod. Co to je pákový efekt? Ukažme si to na příkladu. Pan Novák nakoupil akcie za 100 000 Kč, přičemž 50 000 Kč „dal ze svého“ a 50 000 Kč si půjčil od svého obchodníka. Po měsíci prodal nakoupené akcie za 110 000 Kč. Z utržených peněz zaplatil 50 000 Kč jako splátku úvěru a 60 000 Kč mu zůstalo. P. Novák tedy investoval 50 000 Kč a vydělal 10 000 Kč, což je 20 %. Ale akcie vzrostly pouze o 10 %. Díky úvěru a využití pákového efektu dosáhl pan Novák vyššího zhodnocení proti skutečnému vývoji akcií. (Příklad je zjednodušen, protože zde neuvažujeme žádné transakční ani úrokové poplatky.)

Warranty

K tomu, aby investoři mohli využívat pákového efektu však vedou i jiné cesty. Díky nabídce společnosti brokerjet České spořitelny může dnes každý investovat online do tzv. pákových produktů – warrantů nebo turbo certifikátů. Tyto produkty jsou emitovány „na míru“ právě těm investorům, kteří patří mezi agresivnější, mají vyšší míru akceptace rizika a jejich cílem je dosáhnout vysokého zhodnocení právě díky využití pákového efektu. Emitenty těchto produktů jsou významné světové banky a např. prostřednictvím společnosti brokerjet jich můžete zobchodovat asi 22 000! Jejich výhoda oproti využití úvěru spočívá v tom, že klient nemusí platit žádné poplatky za čerpání úvěru, a přesto může využívat pákového efektu. Kromě toho jsou warranty emitovány nejen na konkrétní akcie, ale také na indexy, měny nebo např. komodity. Nákupem warrantu je tak možné investovat přímo do konkrétního indexu a zároveň využít pákového efektu.

Hedging

Kromě využití warrantů jako pákového produktu je možné ještě jejich další využití – jako zajištění vlastní pozice, tzv. hedging. V tomto případě slouží warranty jako nástroj, který omezuje případnou ztrátu z nepříznivého vývoje cen nakoupených akcií.

Více informací o pákových produktech můžete najít na (vlozte odkaz =URL)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).