Online, nebo offline nákup investic?

Autor: Jason Briscoe, Unsplash
Čím dál častěji slýcháme, že bychom měli peníze nejen střádat, ale také zhodnocovat. Při troše šikovnosti, s chladnou hlavou a pevnou disciplínou (a špetkou štěstí) můžete své úspory významně namnožit investicemi. Kromě tradičního offline přístupu přes brokera však lze investovat i digitálně. V čem se obě možnosti liší?
26. 4. 2024
pr článek

Sdílet

Máte pro investování vhodné podmínky?

Ještě než na notebooku začnete vyhledávat první příležitosti ke zhodnocení prostředků, zaměřte se na své znalosti. Věnujte si dostatečný čas k načerpání informací či k nalezení profesionálního makléře, ať minimalizujete riziko ztráty. Mezi 6 základních pravidel investora, která platí pro offline i online investice, patří:

 

  • Investujte jen tolik, kolik vám přebývá (očistěte se od „špatných“ půjček, vytvořte si osobní finanční rezervu a udržujte pozitivní cashflow).
  • Vkládejte své peníze do projektů, kterým rozumíte.
  • Nikdy nepodléhejte emocím.
  • Diverzifikujte si portfolio.
  • Pamatujte, že s odhadovaným výnosem roste i riziko.
  • Nenechte se napálit podvodníky (zbystřete u extrémně vysokých úroků, manipulativních technik „konzultantů“ a nátlaků na vpuštění do vašeho počítače či internetového bankovnictví – to po vás žádný seriózní poradce vyžadovat nebude).

Offline nákup investic – broker poradí a zařídí, ale také si to naúčtuje

Pro tradiční způsob investování přes brokera hovoří lidštější přístup i možnost individuální konzultace. V takovém případě je nejdůležitější vybrat si správného člověka s licencí od ČNB a dostatečnými zkušenostmi – napovědí recenze klientů, flexibilita přístupu i výběr vhodných nástrojů pro růst vašeho bohatství.

Nevýhodou může být nutnost osobního kontaktu, limity pracovní doby, jednostranný pohled makléře či vyšší poplatky za správu a jednotlivé úkony.

Online investování – vaše rozhodnutí, vaše zodpovědnost

Pro investování online vám postačí aplikace, ve které si můžete spravovat své portfolio zcela sami. Investiční platformy si za své služby účtují většinou nižší poplatek než lidští makléři. Jsou dostupné 24/7, se zcela transparentními a okamžitými finančními úkony a nabízejí obchodování jak čistě digitálních investic (kryptoměny), tak i běžných akcií, dluhopisů, podílových fondů, komodit, populárních ETF či realit.

Pro některé může být minusem nedostatek osobního přístupu a nemožnost se detailně poradit. Obchodování přes počítač také vyžaduje větší dávku obezřetnosti (falešné reklamy, podvodné stránky a telefonáty, hackeři).

Vyberte si podle svých potřeb

Obě možnosti investování mají svá pro a proti, více záleží na preferencích a přístupu samotného investora. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv cestu, nezapomeňte na přísloví „důvěřuj, ale prověřuj“. Když jde o peníze, platí dvojnásobně. Při využití kreditní karty můžete také zvážit výhody a možnosti, které nabízí, jako je například cashback nebo bodový systém, který vám umožní získávat výhody při každém nákupu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).