Odkládáte těhotenství? S věkem se zvyšuje riziko neplodnosti!

Téměř každý čtvrtý pár v České republice řeší problémy s početím.
29. 10. 2018
pr článek

Sdílet

Zvyšuje se tak zájem o asistovanou reprodukci, stoupá počet umělých oplodnění, které si páry platí samy a investují do něj desítky až stovky tisíc korun.

Stále více párů odkládá těhotenství na období po třicítce. Většinou rozhodnutí obhajují tím, že si nejprve chtějí vybudovat kariéru, vydělat peníze a zajistit dobré zázemí pro svoji budoucí rodinu, či mají v plánu procestovat svět a na děti bude ještě dost času. Co ovšem mnohdy ignorují, je fakt, že po třicítce začíná klesat schopnost ženy spontánně otěhotnět. „Každý čtvrtý pár tak má potíže počít. Často se partneři rozhodnou pro asistovanou reprodukci. Ta sice dosahuje velmi dobrých výsledků, ale bohužel ne každý si ji může dovolit,“ upozorňuje Markéta Filová z České pojišťovny, která jako jedna z mála umožňuje pojištění asistované reprodukce. Pozdní rodičovství totiž klade na oba partnery nemalé finanční nároky. Páry, kterým se početí nedaří, se často obrací na kliniky asistované reprodukce a náklady na léčbu neplodnosti se mohou vyšplhat až do statisícových částek.

Úspory z prasátka rozhodně nestačí

Druhů umělého oplodnění (IVF) existuje hned několik, a často je zapotřebí více než jednoho pokusu (cyklu), než se embryo úspěšně uchytí v děloze. Zdravotní pojišťovny přitom hradí první tři nebo maximálně čtyři pokusy, a to do 39. narozenin. Pokud má žena zájem o další pokusy či o umělé oplodnění v pozdějším věku, musí zapojit vlastní prostředky. Cena za jeden cyklus umělého oplodnění se pohybuje kolem 70 000 korun. Na tuto situaci se rozhodla reagovat Česká pojišťovna pojištěním asistované reprodukce. Díky svému rozsahu a plnění již od čtvrtého cyklu IVF jde doslova o záchranný kruh rodinných financí. „Pojištění je vhodné zejména pro mladé ženy, které již samy uvažují o založení rodiny. Obracejí se na nás také matky, které chtějí pojištění sjednat pro svou dceru a předejít tak tomu, aby mladí museli v budoucnu řešit finanční problémy spojené s nákladností asistované reprodukce,“ popisuje Markéta Filová z České pojišťovny.

Problémů s početím zřejmě ještě přibude

Současná doba není pro ženy, které chtějí plánovat rodinu, snadná. Hektický styl života, snaha vybudovat si slušnou kariéru a potažmo zázemí pro rodinu, stres a další faktory mají na početí negativní vliv. K tomu se přidává nepříznivý společenský trend: pro ženy může být obtížné najít „toho pravého pro založení rodiny“. Teprve když partnera najdou, mají slušně placenou práci a jsou finančně zajištěné, začínají uvažovat o dětech. Kromě věku odborníci řadí k hlavním příčinám neschopnosti počít potomka přirozenou cestou i nezdravý životní styl, nesprávné stravovací návyky, stres, kouření a také nadváhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).