Nový kotel? Náklady, ale hlavně úspory

perex
perex
Vytápění představuje významnou položku ve výdajích. Chcete-li ji snížit, paradoxně pomůže investice do nového kotle. Díky úspoře totiž ve výsledku ušetříte.
29. 1. 2018
pr článek

Sdílet

Starým a neefektivním kotlům už odzvonilo. Na trhu již nekoupíte zdroj vytápění, který by nesplňoval minimálně 3. emisní třídu. Ministerstvo životního prostředí je navíc od roku 2022 zakáže i používat. Důvody jsou jednoduché – staré kotle neefektivně spalují palivo a tím jsou neekologické a neekonomické. Chcete-li ušetřit peníze a životní prostředí, vyměňte svůj starý kotel za nový.

Tři řešení vytápění

V současné době se vyplatí uvažovat o třech řešeních. Jejich společnými jmenovateli jsou úsporný provoz a ekologická šetrnost.

  • Plynové kotle – jejich výhodou je příznivá pořizovací cena a nízká prostorová náročnost. Jsou bezobslužné a rychle reagují na změny teploty. Kondenzační kotle odebírají teplo i z vodních par, které vznikají při spalování zemního plynu a dosahují tak účinnosti až 110 %.Úspora oproti konvenčnímu starému kotli tak může dosahovat až 30 %.
  • Tepelná čerpadla – moderní a ekologicky šetrný způsob vytápění využívá k provozu pouze relativně malé množství elektřiny. Vyšší vstupní investice tak při správně vyprojektovaném řešení může mít velmi rychlou návratnost. Tepelná čerpadla jsou prakticky bezobslužná, mají nízké nároky na údržbu a pro uživatele jsou tak maximálně pohodlná. Nejčastěji se využívá ve variantách vzduch-voda / země-voda / voda-voda, kdy první slovo představuje zdroj tepla a druhé médium kam se teplo přenáší Existuje také varianta vzduch – vzduch, která se dá využít jako klimatizace a v případě potřeby i přitopí, sama o sobě však vytápění zvládne jen v menších prostorech.
  • Kotle na tuhá paliva – vyznačují se příznivou pořizovací cenou a vyšší účinností oproti starým kotlům. Mohou spalovat obnovitelné zdroje také v podobě biomasy. Nevýhodou je provoz vyžadující přikládání, čištění a také nutnost dopravovat a skladovat palivo. Populární jsou varianty s automatickým přikládáním, kde stačí jednou za několik dní doplňovat zásobník. Automatické dávkování navíc dokáže ušetřit až 20 % paliva.

Parametry výběru

Dva klíčové faktory:

  •  Prvním jsou celkové náklady na pořízení, kromě samotného zdroje tepla tak započítejte i případné stavební úpravy a v případě nutnosti zavedení plynové přípojky.
  • Druhým jsou pak očekávané náklady na vytápění, které závisí především na energetické náročnosti budovy.

Důležité jsou samozřejmě vaše finanční možnosti, pokud byste ale došli k tomu, že dražší varianta bude mít výrazně kratší návratnost, vyplatí se o ní uvažovat.

Pokud budete chtít řešit nové vytápění s ČEZ, můžete získat výhodný úvěr na technologie.

Dalším zásadním faktorem je také výkon kotle. Orientačně jej můžete určit tak, že na u novější zateplené budovy na 1 m3 budete potřebovat 35–40 W, u staré nezateplené budovy pak 70–80 W. Před pořízením nového kotle si nicméně zajistěte kompletní energetickou analýzu

Zamyslete se také nad ohřevem vody. Buď jej můžete mít na kotli zcela nezávislý, tedy zajištěný například elektrickým bojlerem, nebo využít kotel. V případě plynových kotlů lze sáhnout přímo po modelech se zásobníkem či průtokovým ohřevem, u kotlů na tuhá paliva a tepelných čerpadel lze užitkovou vodu ohřívat přes výměník v bojleru, do kterého proudí ohřátá topná voda z kotle.

Ušetřete si starosti a poptejte vytápění u ČEZ

Nevíte si rady s tím, jaké řešení je pro vás nejlepší? Poptejte ČEZ, který vám zajistí ideální zdroj tepla včetně veškeré administrativy a dokumentace. Nový kotel pak doveze, zprovozní, naučí vás s ním zacházet a starý odvezou na ekologickou likvidaci.

Zaujala vás nabídka? Veškeré informace a formulář pro nezávaznou poptávku naleznete zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).