I přesto, že dnes při poskytování úvěrů probíhají kontroly, může se stát, že narazíte na nesolidní firmu. Pokud se rozhodnete pro bankovního poskytovatele, velké riziko nehrozí. Už předem si můžete zjistit informace pomocí webového nástroje, kterým je hypoteční kalkulačka.
- Banky také mohou měnit úrokové sazby pouze podle ČNB.
- U nebankovních společností je tomu jinak.
Proto je základem vyžadování fixní úrokové sazby po celou dobu trvání úvěru. V opačném případě by se vám mohla nebankovní půjčka docela prodražit. Například dlouhodobý úvěr je vždy běh na dlouhou trať. A jistě si nikdo z nás nepřeje, aby skončil tím, že vám přijde domů exekuční příkaz.
- Dá se tedy rozpoznat, jestli jste u nebankovní společnosti nešlápli vedle?
Varovné signály
Někteří klienti mají tu zkušenost, že jsou ve smlouvě zaneseny dvě úrokové sazby. To je nepřípustné. I přesto, že to může být lákavé. Jedna z nich je totiž vysoká a druhá bonusová, nízká. Nikdy ale nemáte jistotu, že právě ta nízká bude určena pro vás.
- Varovat by vás také měla nabídka nižší úrokové sazby, nežli běžně nabízejí banky.
- A to zejména v případě, že se jedná o finanční produkty, které mají tolerovat nějaké nedostatky budoucího klienta.
- Jedná se většinou o úvěry typu půjčka bez doložení příjmů nebo půjčka bez registru.
Logicky vám nemohou věřitelé nabídnout nižší úrokovou sazbu při vyšším riziku. Zpozornět byste také měli v tom případě, pokud na vás poskytovatel úvěru tlačí, aby bylo vaše rozhodnutí co nejrychlejší. A to i přesto, že chcete využít nabídku jen malé hotovosti u produktu, kterým je rychlá půjčka.
- Rychlost nespočívá ve vašem okamžitém a zbrklém rozhodnutí, ale v rychlém vyřízení ze strany poskytovatele.
- Vy se můžete rozhodovat, jak dlouho chcete.
Veškeré informace o nabízených finančních produktech musejí být také nezávazné. Nejdřív přeci potřebujete vše vědět a až poté se závazně rozhodnout.