Hlavní navigace

Můžete vydělávat na termínovaném vkladu? Ano, s WPB Capital až 5 % ročně!

V současném finančním světě existuje velké množství produktů, pomocí nichž lze investovat volné finanční prostředky. Jedny z tradičních produktů v nabídce převážně bankovních institucí jsou také termínované vklady a spořící účty. Porovnáme-li tyto produkty s ostatními formami investic, zjistíme, že mezi jejich typické vlastnosti patří zejména jednoduchost, srozumitelnost a stále značná míra využívání veřejností coby způsobu ukládání peněz.

Sdílet

Je zřejmé, že v dnešní době se těší rostoucí oblibě rovněž další produkty jako např. stavební spoření, penzijní připojištění či podílové fondy, přičemž u každého z nich podstupuje investor rozdílné riziko, získává jiný výnos, platí odlišné poplatky a váže své prostředky na různou dobu.

Vkladové produkty bank

Termínovaný vklad či spořící účet, tyto dva pojmy má většina lidí spjatých převážně s bankami. Vklady u bank jsou obecně považovány za nejbezpečnější investici, bohužel také v posledních letech s velmi podprůměrným výnosem, který se pohybuje zhruba kolem úrovně 1,5 % p.a. Všechny uvedené výnosy však musí každý potenciální investor zvažovat především ve vztahu k inflaci a poplatkům, neboť to jsou hlavní faktory, které vložené prostředky v čase ovlivňují a reálně znehodnocují. Na základě toho lze tedy obecně říci, že každá úroková sazba nižší než hodnota inflace, která za rok 2006 dosáhla 2,5 %, peněžní prostředky postupně znehodnocuje a z hlediska požadavku na výnosnost investice je proto nutné hledat takovou úrokovou sazbu, která inflaci převyšuje.

Výnos, bezpečnost, srozumitelnost

Přes všechny novodobé možnosti investuje převážná část české veřejnosti stále poměrně konzervativním způsobem, což znamená především důraz na zajištění prostředků a srozumitelnost vybraného produktu. Jmenované vlastnosti doprovázené navíc nadstandardním výnosem v podobě úrokové sazby nad úrovní inflace a nulovými poplatky představuje v současné době se svou nabídkou termínovaných vkladů a spořících účtů sektor spořitelních družstev, která tak představují alternativu k nabídce bank.

Spořitelní družstva – výhodné, pojištěné vkladové produkty

Spořitelní družstva v současné době zažívají svou renesanci, a to hlavně díky změně legislativy – povinnosti navýšení základního kapitálu na minimální výši 35 mil. Kč, změně dohledového orgánu (od 1.4.2006 jej vykonává ČNB) a sjednocení režimu pojištění vkladů, kdy vklady u spořitelních družstev jsou pojištěny včetně úroků ve výši 90 % zůstatku, nejvýše do ekvivalentu 25 000 EUR, tj. naprosto stejně jako vklady u bank. Na českém finančním trhu aktuálně působí 20 spořitelních družstev, která k 31.12.2006 e­vidovala téměř 23 tisíc členů s celkovým objemem aktiv 6,4 mld. Kč.

Průměrné úrokové sazby se u spořitelních družstev pohybují na úrovni 3,5 % p.a. Nejzajímavější úrokové sazby na trhu nabízí u termínovaných vkladů a spořících účtů spořitelní družstvo WPB Capital (www.wpb.cz). WPB Capital přijímá vklady od 100 tisíc Kč s dobou trvání vkladu od 6 měsíců s nadstandardními úrokovými sazbami v rozmezí 3,50 % až 5,50 % p.a. v závislosti na výši a délce vkladu a nabízí klientům profesionální individuální přístup na principu privátního bankovnictví.

Aktuální úrokové sazby na termínovaném vkladu zobrazuje následující tabulka.

Termínovaný vklad – pevná úroková sazba (v % p.a.)
Doba splatnosti Pásma úročení
100.000 – 299.999,99 Kč 300.000 – 499.999,99 Kč 500.000 – 999.999,99 Kč
6 měsíců 3,50% 3,90% 4,05%
12 měsíců 3,75% 4,30% 4,60%
24 měsíců 4,00% 4,70% 5,00%

Termínované vklady od 1.000.000,– Kč – individuální úroková sazba

Banky vs. spořitelní družstva

Srovnání s bankami je pro spořitelní družstva v mnoha směrech poměrně typické. Je pravda, že v rozsahu služeb nemohou bankám zdaleka konkurovat, ale to vlastně ani není jejich cílem. Tím je spíše vyplnění mezery na trhu, kterou banky svým přístupem nabízejí. Obecně lze říci, že cílem podnikání spořitelních družstev je nabídnout klientům alternativu k bankovním produktům a poskytnout vybrané finanční produkty a služby za výhodnějších podmínek.

Více informací na www.wpb.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).