Hlavní navigace

Linky ČSA do Athén, Káhiry a Istanbulu slaví 60 let existence

České aerolinie (ČSA) dnes slaví šedesát let od zahájení hned tří pravidelných leteckých linek a to z Prahy do Athén, Káhiry a Istanbulu. Poprvé ČSA letěly do těchto tří destinací v Řecku, Egyptě a Turecku 19. dubna 1947. Tehdy spoj zajišťovaly legendární letouny Dacota DC-3. O významu linek tohoto typu pro ČSA svědčí fakt, že například Istanbul se v roce 1958 stal prvním mezikontinentálním spojením, na které ČSA nasazovaly proudové letouny TU 104.

Sdílet

ČSA v současnosti na linky do Athén, Káhiry a Istanbulu nasazují moderní proudové letouny Boeing 737 nebo zcela nové Airbusy A320, které postupně omlazují flotilu ČSA pro střední tratě. Loni využilo spojení do Athén 109.000 cestu­jících, do Istanbulu 39.000 a do Káhiry 29.000 cestujících ČSA. Například poptávka po letech do Athén se zvýšila meziročně o třetinu. Jen v prvním čtvrtletí využilo služeb ČSA na lince mezi Prahou a Athénami dalších 19.000 cestujících. Mezi Prahou a Istanbulem ČSA přepravily za první tři měsíce letošního roku více než 8000 a mezi Prahou a Káhirou přes 6000 cestujících.

Leteckého spojení ČSA do Athén, Káhiry a Istanbulu využívají především podnikatelé a manažeři. Velká část cestujících pokračuje z Prahy dále návaznými linkami ČSA především do západní Evropy, Skandinávie, ale také USA a Kanady.

ČSA v letní sezóně nabízejí do Athén denní spojení, do Káhiry tři lety týdně, do Istanbulu šest letů týdně. Cestující ČSA mohou využít také další každodenní spojení do Istanbulu, které ČSA nabízejí ve spolupráci s Turkish Airlines. Do všech destinací startují letouny ČSA z Prahy ve večerních hodinách a zpět se vracejí následující den brzy ráno. Cestující z těchto destinací tak mohou využít výhodné návazné spojení do řady destinací především v západní Evropě nebo USA.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).