Hlavní navigace

Krize obecní finance nepoznamenala

Alespoň pokud je spravovala společnost ATLANTIK Asset Management, která po dohodě se zástupci obcí investovala velice konzervativně a maximálně omezila riziková aktiva, jako jsou akcie či komodity.

Sdílet

Obce a města spravují veřejné finance, a proto si nemohou dovolit s nimi nakládat riskantně. Pro nás, jako správce těchto peněz, je jejich obhospodařování dvojím závazkem – vůči radnici i vůči veřejnosti. Proto se ve spolupráci s vedením radnic vždy snažíme nastavit investiční strategii optimálně podle konkrétní situace té které municipality, vysvětluje Vratislav Svoboda, ředitel pro privátní a institucionální klienty ATLANTIK AM.

Vysoká míra zajištění, likvidita portfolia a investiční prostředky vybrané na míru. To jsou principy obhospodařování, které nabízí ATLANTIK AM městům a obcím. Společnost má mnohaleté zkušenosti se správou municipálních peněz a své kvality prokázala i v době krize – průměrné zhodnocení vkladů institucionálních klientů za rok 2009 činilo 3,4 %. Výjimkou však nebylo ani mnohem vyšší zhodnocení spravovaného majetku. Například portfolio města Mladá Boleslav zaznamenalo v minulém roce růst o 5,4 %.

Při správě obecního majetku se programově vyhýbáme rizikovým aktivům. Vysvětluje Vratislav Svoboda a dodává: Naši klienti byli na krizi dobře připraveni, takže jsme nakonec dostávali spíše pokyny investice ještě zvýšit.

Obecní prostředky, které má ATLANTIK AM ve správě jsou navíc vysoce likvidní. Potřebuje-li radnice peníze rychle použít (například na povodňové škody), je portfolio nastaveno tak, aby bylo možné prostředky obratem prodat na trhu.

ATLNATIK Asset Management, investiční společnost je členem J&T FINANCE, a.s. Díky tomu se jí otevřel prostor pro výše úročené termínované vklady či další bankovní produkty, které mohou města ocenit. Více informací na www.atlantik.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).