Hlavní navigace

Kooperativa loni zvýšila předepsané pojistné na 27,4 miliardy a čistý zisk na 964 milionů Kč

Rekordní objem předepsaného pojistného – 27,4 miliardy korun (meziroční růst o 3,4 procenta) – vykázala v roce 2006 Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu. Předpis v přepočtu dosáhl přibližně jedné miliardy eur, což řadí Kooperativu mezi významné evropské pojišťovny. Historicky nejvyšší byl i čistý zisk ve výši 964 milionů Kč (meziroční růst o 1,7 procenta). „Navzdory kalamitním škodám způsobeným tíhou sněhu a ledu a následným povodním Kooperativa udržela předloňskou ziskovost a solidní růst pojistného, který odpovídá dynamice růstu českého trhu,“ komentoval výsledky firmy předseda jejího představenstva a generální ředitel Ing. Vladimír Mráz.

Doba čtení: 2 minuty

Kooperativa si v loňském roce upevnila postavení druhé největší pojišťovny a tuto pozici obhájila ve všech klíčových segmentech – pojištění majetku, pojištění vozidel i v životním pojištění. V neživotním pojištění (zejména v oblasti průmyslu a podnikatelů) potvrdila své výsadní postavení, když meziroční přírůstek pojistného v tomto segmentu byl nejvyšší na českém trhu a dosáhl výše 664 milionů Kč (na celkových 21,2 miliardy Kč). Oproti nejbližší konkurenci si Kooperativa polepšila a jako jediná dokázala z vedoucí trojky na trhu obhájit svůj tržní podíl, který činí přibližně 23 procent. Díky restrukturalizaci, centralizaci některých činností a využívání nových technologií, jako je digitalizace dokumentů či moderní call centrum, se podařilo nejen uspořit náklady, ale zároveň zlepšit služby – zvýšit rychlost likvidací a komfort pro klienty, zdůraznil Mráz.

Objem předepsaného pojistného v životním pojištění vzrostl o téměř čtyři procenta (z šesti miliard Kč v 2005 na 6,3 miliardy Kč v 2006). V kmeni bylo na konci loňského roku více než 1,05 milionu smluv pojištění osob, z toho je 853 tisíc smluv životního pojištění, což znamená nárůst o čtyři procenta oproti stavu ke konci roku 2005. Kooperativa rozšířila svou nabídku kapitálových, důchodových, zdravotních a úrazových pojištění o úspěšné investiční pojištění PERSPEKTIVA.

pojištění vozidel Kooperativa posílila postavení na trhu, když díky úspěchu živelního pojištění k povinnému ručení zvýšila počet pojištěných vozidel na 1,4 milionu. V havarijním pojištění činil růst pojistného 7,3 procenta a na trh byl úspěšně uveden speciální produkt pro sezonní pojištění motocyklů. Byly vyvinuty unikátní programy pojištění vozových parků (EASY FLEET, PROFI FLEET a BUSINESS FLEET), které díky benefitům pro klienty a kvalitnějšímu oceňování rizika při snížené adiministrativní náročnosti zaznamenaly kladný ohlas u korporátní klientely. Výrazného úspěchu se podařilo dosáhnout ve spolupráci s leasingovými a finančními společnostmi – meziroční nárůst předepsaného pojistného jak za havarijní pojištění, tak povinné ručení činil v tomto segmentu 30 procent.

V sektoru pojištění majetku byla uskutečněna preventivní opatření proti opakování kalamitních škod v pojištění občanů i středních a malých podnikatelů (zvýšení spoluúčastí, přísnější posuzování rizika, důsledné upisování podle povodňových zón ze systému Aquarius atp.) a byla zdokonalena funkčnost geografického informačního systému povodňových zón Aquarius. Loni byl úspěšně zaveden zjednodušený produkt pojištění menších podnikatelů START a zároveň byl zahájen prodej inovovaného produktu cestovního pojištění KOLUMBUS. Celkové navýšení předepsaného pojistného v pojištění majetku a odpovědnosti občanů a v cestovním pojištění činilo 7,7 procenta.

Kooperativa loni úspěšně vyřešila přes 484 tisíc škod a opět v každém směru dostála všem svým závazkům vůči klientům. V roce 2006 dále pokračovala úzká spolupráce s Finanční skupinou ČS, díky níž mohou pojišťovací poradci Kooperativy nabídnout klientům široké spektrum dalších finančních služeb, jako jsou stavební spoření, penzijní připojištění, hypotéky či plabební karty.