Hlavní navigace

Kolik stojí bezbariérová rekonstrukce bytu? Češi netuší!

Kolik stojí člověka připoutaného na invalidní vozík úprava bytu? Podle čeho se určuje konkrétní stupeň invalidity? S čím bychom měli počítat a jak se o sebe postarat?

Sdílet

Češi stále netuší, co pro ně po finanční stránce znamená být vážně nemocný. Že se bezbariérová rekonstrukce bytu 2 + 1 v patře paneláku bez výtahu vyšplhá nad půl milionu korun, ví jen 17 % lidí. Lidé podceňují také důležitost sjednání životního pojištění. To jsou závěry výzkumu, který pro Pojišťovnu České spořitelny zpracovala společnost Ipsos.

Klienti podceňují pojištění invalidity a pojišťují se na nedostatečné částky. Optimální pojistná částka by měla být alespoň ve výši 500 000 korun. Lidé si ale sjednávají v průměru částky do 400 000 korun. Češi přitom netuší, jak vysoký by měli invalidní důchod, ani podle jakých kritérií se určuje jaký stupeň invalidity. Ne každý má potřebu se pojistit. Ti, kdo pojištění mají, tvrdí, že si sjednali invaliditu. Ve skutečnosti si však často pojistili trvalé následky úrazu. 

Život s hendikepem není snadný

Nejvyšší, třetí stupeň invalidity, se uděluje lidem se sníženou schopností pracovat alespoň o 70 %. Takový člověk může v průměru počítat s invalidním důchodem kolem 12 000 Kč měsíčně.

Žijeme v neuvěřitelně solidární zemi se špičkovou zdravotní péčí, zatím. I tak se ale náklady na léčbu, rehabilitace a přizpůsobení bydlení vyšplhají hodně vysoko. Domácnost musí doznat mnohých úprav. Překážkou jsou prahy, dveře otevírané dovnitř malé koupelny či toalety jsou nemyslitelné, schody se stávají nepřekonatelnou bariérou, horní police v kuchyni ztrácejí význam.

Náklady na úpravu bytu
Výtahová plošina 200 000 Kč
Postel, vozík, rehabilitační a kompenzační pomůcky 100 000 Kč
Kuchyň – bezbariérová úprava 150 000 Kč
Koupelna – bezbariérová úprava 200 000 Kč
Celkem 650 000 Kč

S náklady může pomoci stát. Na úpravy bydlení přispěje až 50 000 Kč. Za to si člověk pořídí jen optimální postel se zdravotní matrací. Na elektrický vozík přispívá zdravotní pojišťovna, ale jen z části. Získat od státu příspěvek na auto není jednoduché, na maximálních 100 000 Kč dosáhne málokdo. Příjem se tenčí, výplata invalidního důchodu předchozí životní úroveň nezajistí. Kvalitní pojistka ovšem ano.

Podle průzkumu jsou jen čtyři procenta lidí schopná pokrýt výpadek příjmů z vlastních finančních zdrojů, a životní pojištění proto nepotřebují. Ostatní si uzavřením životního pojištění a optimálním nastavením smlouvy mohou v případě nečekané situace zajistit dosavadní životní úroveň alespoň po finanční stránce.

Životní pojištění by měl mít každý, kdo nemá pro sebe a své blízké našetřeno alespoň na pět let dopředu. Rozhodně nepodceňujte vážné životní situace – dlouhodobé nemoci a hrozbu invalidity.

.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).