Hlavní navigace

Ještě stále váháte s pořízením datové schránky? Přečtěte si jasné důvody, proč jí mít

Komerční sdělení
Fronty na úřadech nemá nikdo rád. Nejjednodušším způsobem, jak se jim vyhnout, je zřídit si datovou schránku.

Sdílet

Ta funguje jako klasická „e-mailová schránka“ pro právně prokazatelnou komunikaci se státem.

Právě díky „datovkám“ můžete se státem komunikovat odkudkoli, klidně i ze zahraničí. Současně ovšem můžete i nadále posílat dopisy nebo na úřad zavítat osobně. Opačně už to ale neplatí. Státní správa, policie nebo soudy vás totiž budou muset kontaktovat výhradně prostřednictvím vaší zřízené „datovky“. Nespornou výhodou je i to, že za její zřízení a používání při komunikaci se státem neplatí občané a podnikatelé ani korunu.

Všichni řidiči ocení, že se díky ní snadno dozví, kolik bodů jim zbývá v rámci bodového systému. Stačí odeslat datovou zprávu na centrální registr. Samozřejmostí jsou snadné výpisy z dalších veřejných rejstříků. Ať už jde o rejstřík trestů, registr obyvatel či registr osob. Pojištěnci zdravotních pojišťoven si díky datové schránce mohou jednoduše požádat o přehled své zdravotní péče. Pro rodiče mohou být velmi přínosné krátkodobé omluvenky do škol nebo školek a všichni podnikatelé a živnostníci ocení přehledné formuláře pro podání přiznání k dani z příjmu právnických osob, kontrolního hlášení nebo přiznání a přehled DPH či silniční dani.

Jak si zřídit vlastní datovou schránku?

V případě, že nemáte ověřený elektronický podpis, není nic snadnějšího než navštívit Czech POINT, který najdete skoro na každé poště nebo úřadu. Stačí jedna návštěva a pak už tam osobně nemusíte. Ke správnému vyřízení vám postačí občanský průkaz a vyplněná žádost. Tu najdete na webu Datoveschranky.info. Pokud už máte elektronický podpis ověřený, můžete žádost poslat na adresu posta@mvcr.cz, anebo ji osobně přinést vyplněnou na podatelnu Ministerstva vnitra. Datovou schránku vám úřady zřídí během několika minut.

Advertisement
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).