Jaký trend je v oblasti pronajímání nejaktuálnější? Dlouhodobý pronájem

Autor: Unsplash.com
Nedostupnost hypoték, drahé energie a celkově vyšší náklady teď hrají do karet bytům na dlouhodobý pronájem.
16. 5. 2023
pr článek

Sdílet

Pro mnoho zájemců jsou jedinou možností, jak bydlet „ve vlastním“. Placení nájemného je totiž levnější než splátka hypotéky. Proč se pro vás dlouhodobý nájemník stane výhodou?

Jaký časový horizont se označuje jako dlouhodobý pronájem bytu?

Jestliže máte k dispozici byt, ve kterém nebydlíte, zúročte ho. Začněte jej pronajímat a přilepšete svému rodinnému rozpočtu. Budete byt pronajímat krátkodobě, nebo dlouhodobě?

krátkodobého pronájmu přenecháváte byt nájemci pro rekreaci, služební cestu nebo jiný krátkodobý účel. Pokud by vás zajímal časový horizont, tak se obvykle jedná o týdny, maximálně měsíce. Například rakouská státní úprava hovoří o tom, že pokud byt pronajímáte na kratší dobu než 6 měsíců, pronajímáte krátkodobě.

O dlouhodobý pronájem se jedná tehdy, když byt nájemci přenecháváte k zajištění bytových potřeb. Uspokojujete tím jeho potřebu bydlení. Zjednodušeně můžete říct, že váš byt využívá pro vytvoření domova. Dlouhodobý pronájem se obvykle sjednává nejméně na rok.

Proč je dlouhodobý pronájem aktuálně v kurzu?

Na výhody dlouhodobého pronájmu asi nejvíce poukázala covidová pandemie. Kvůli řadě omezení a uzavření hranic se rapidně propadl zájem o byty ke krátkodobému pronájmu. Nebyli lidé, kteří by si je pronajímali. Majitelé těchto bytů tedy byli ve ztrátě. Na dlouhodobé pronájmy však z hlediska obsazenosti pandemie vliv neměla. Nájemníci dále bydleli a platili pronájem. Majitelé tedy neřešili náhlé výpadky a doplácení poplatků ze svého.

Druhým důležitým faktorem, který zvedl poptávku po dlouhodobém pronájmu, je ekonomická situace. Kvůli zvýšení úrokových hypotečních sazeb, které byly v roce 2021 na 2 %, ale v současnosti se pohybují okolo 6 %, je nájemní bydlení pro mnohé jediným dostupným způsobem, jak bydlet „ve vlastním“.

Kvůli zpřísnění získávání hypoték na ni mnoho žadatelů nedosáhne, tak si nemohou dovolit pořídit vlastní bydlení. Ceny nemovitostí navíc prudce vzrostly. Podle průzkumů je tedy levnější bydlet v pronájmu než splácet hypotéku.

Placení pronájmu je levnější než splátka hypotéky.

Autor: Unsplash.com

Příklad: Ve Středočeském kraji byste za splátku hypotéky na byt s rozlohou 60 m² zaplatili zhruba 31 290 Kč. Nájem stejného bytu by vás přitom vyšel zhruba na 20 000 Kč.

Podle průzkumu, který provedla společnost Creditas Real Estate začíná o životě v pronájmu přemýšlet stále více Čechů. Zhruba 80 % z více než 1 000 respondentů žijících v pronájmu uvedlo, že plánují v pronájmu zůstat dlouhodobě. Více než 5 let. Natrvalo chce v bytě na pronájem zůstat 40 %.

5 důvodů, proč se byt vyplatí pronajímat dlouhodobě

Zvažujete, zda byt pronajímat dlouhodobě, nebo krátkodobě? Zjistěte, proč se dlouhodobý pronájem vyplácí.

  1. Šetříte svůj čas – v porovnání s krátkodobým pronájem například přes Airbnb nemusíte byt po každém nájemníkovi uklízet, nemusíte se zdržovat s předáváním klíčů, neinvestujete čas do komunikace s nájemníkem a s dojížděním na kontrolu bytu po každém návštěvníkovi.
  2. Šetříte náklady – neutrácíte za vodu a energii spotřebovanou pro praní a úklid, byt nemusí být kompletně vybavený, jste osvobozeni od daně z přidané hodnoty. Nejedná se o podnikání, a tak nemusíte hradit zdravotní a sociální pojištění. Ušetříte na nákladech za marketing.
  3. Máte jistotu stabilního příjmu – nájemník je v bytě dlouhodobě. Obvykle se nájemní smlouva uzavírá na 1 rok a v případě spokojenosti se prodlužuje. Máte tedy jistotu, že vám nájemné přijde za každý měsíc. Byt je celoročně obsazený, na rozdíl od krátkodobého pronájmu, který je obvykle vytížený pouze přes sezonu.
  4. Jste v pohodě – dlouhodobý pronájem přináší méně stresu a větší psychickou pohodu v porovnání s krátkodobým pronájem. Neřešíte stížnosti sousedů na neustálé střídání nájemníků. Máte pravidelný příjem a osobní vztah s obyvatelem bytu. Pokud je nájemník slušný, vše vyřešíte v klidu a ve prospěch obou stran.
  5. Máte větší kontrolu nad stavem nemovitosti – u dlouhodobého pronájmu se zodpovědným nájemníkem máte jistotu, že se k bytu bude chovat ohleduplně. Podle zákona se postará o část oprav, na zbytku se domluvíte. Možnost poškození bytu je zde minimální ve srovnání s návštěvníky, kteří jsou u vás v bytě jen pár dní.

Jak a kde hledat zájemce o dlouhodobý pronájem?

Nejprve si ujasněte, koho do svého bytu chcete. Cílíte na:

  • singles a mladé páry,
  • rodiny,
  • studenty,
  • seniory?

Podle cílové skupiny napište inzerát. Singles a mladé páry chtějí bydlet spíše v centru města ve vybaveném bytě. Studenti potřebují jednoduše, ale účelně vybavený byt. Měl by se nacházet v blízkosti školy nebo městské hromadné dopravy. Mladé rodiny hledají bydlení v blízkosti zeleně, dětských hřišť, škol a školek. Senioři upřednostní bydlení v klidné lokalitě.

Svoji nabídku inzerujte na správných kanálech. Nejprve se můžete poptat v okolí svých známých. Dále můžete inzerát vyvěsit na sociální sítě a platformy zabývající se pronájmem bytů. Starší, ale účinná metoda, jsou i papírové inzeráty, které dáte například do knihoven, škol, kadeřnictví, obchodů a na další místa, která vaše cílová skupina nájemců navštěvuje.

Inzerát vystavte na správných kanálech.

Potenciální zájemce si pečlivě prověřte

Působí na vás zájemce o bydlení mile? To je dobře, ale raději si ho ještě dobře prověřte. Jen tak předejdete problémům s neplatiči. Kde si zájemce „proklepnout“?

  • V insolvenčním rejstříku,
  • v rejstříku živnostenského podnikání, pokud osoba podniká,
  • ve Veřejném rejstříku a Sbírce listin, což jsou rejstříky firem,
  • v Databázi osob, které jsou v pátrání Policie ČR,
  • v Centrální evidenci exekucí,
  • ve veřejných dluzích u zdravotních pojišťoven.

Prohledejte i sociální sítě a nestyďte se také zeptat na kontakt na předchozího pronajímatele. Tomu můžete zavolat a na zájemce se zeptat.

Co stojí za bezproblémovým pronajímáním?

Alfou a omegou každého obchodního vztahu je správně sepsaná smlouva. Ve vašem případě jde o nájemní smlouvu. Ta by měla být sestavena tak, aby určovala práva a povinnosti jak na straně nájemníka, tak na straně pronajímatele. Nesmí jí chybět klíčové náležitosti. Pojednejte v ní také o možnosti a způsobech navyšování nájemného. Společně s nájemní smlouvou předložte nájemci také předávací protokol, kde bude zaznamenaný stav pronajímaného bytu včetně měřidel energií a vody.

Pokud si chcete s nájemcem vybudovat dobrý vztah a ten následně udržovat, komunikujte s ním. Choďte na pravidelné kontroly bytu. Doporučují se 2krát až 4krát do roka. Řešte s ním jeho požadavky a problémy, které se týkají bytu. Tam, kde je to možné, se mu snažte vyjít vstříc.

Udržujte s nájemníkem pohodový vztah.

Autor: Unsplash.com

Když chcete pronajímat výhodně a bez starostí

Děsí váš všechny povinnosti, které se s pronajímáním pojí? Nemáte na ně čas, přesto chcete byt pronajímat bez realitky? Nechcete do nich investovat svoji energii, ale zároveň nechcete nechat byt prázdný a bez užitku? V těchto případech jsou tu pro vás správcovské firmy.

Například společnost Stálý nájem se o váš byt postará od A do Z. Byt si od vás pronajme a bude vám platit garantovaný nájem, na kterém se předem domluvíte. Následně do bytu najde podnájemníka podle vašich požadavků. Stálý nájem vám nájemné platí i v případě, že mu podnájemník nezaplatí nebo je byt prázdný. Z bytu tedy máte vždy příjem.

Díky Stálému nájmu se nemusíte o nic starat. Šetříte tím svoje peníze i svůj čas. Společnost sepíše inzerát, byt profesionálně nafotí, postará se o výběr podnájemníků a následnou komunikaci s nimi. Pod svá křídla si bere i péči o váš byt. Nemusíte chodit na schůze SVJ, starat se o revizní kontroly ani opravy v bytě. Většinu starostí vyřeší Stálý nájem za vás, ty komplikovanější probere s vámi.

Naučte se pronajímat chytře. S větším výnosem. Bez starostí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).