Hlavní navigace

Jak správně začít spořit?

Každý z nás už se nejednou zamyslel na téma spoření. Dokud však nejsme tlačení nějakou výjimečnou životní situací, jako je například potřeba vynaložit větší částku na financování bydlení, odkládáme začátek spoření na neurčito. V tomto se však nevyplatí otálet.
27. 4. 2011

Sdílet

Čekáte, až dojde na nejhorší? 

Jen velmi málo lidí by mohlo říci, že skutečně nemůže každý měsíc spořit ani korunu bokem. Většina z nás je toho schopna a měla by s tím také začít včas. Začít spořit ve chvíli, kdy se nám například rozbije auto, už nám příliš nepomůže. Pokud tedy máme třeba i minimum peněz, které můžeme odkládat stranou, měli bychom s tím začít co nejdříve.

Kam peníze ukládat?

Samozřejmě záleží na našich možnostech, na tom, jak rychle potřebujeme mít peníze k dispozici. Zda například potřebujeme nějakou rezervu, kterou můžeme vybrat v případě neočekávaných výdajů. Většinou se vyplatí rozložit si úspory alespoň do dvou produktů. Řešení finanční situace je však pro každého velmi specifické. Přistupuje se k němu vždy tak, aby vyhovovalo jeho osobní a finanční situaci co nejlépe. Jaké produkty si tedy vybrat? Obecně je dobré využít například stavební spoření, jehož zhodnocení je i po změnách stále velmi atraktivní. Nabízí se i další produkty, jako například spořicí účet, životní pojištění nebo investice do podílových fondů. U všech produktů je však dobré volit je tak, aby co nejlépe vyhovovaly naší osobní situaci. Pokud nejste finančním specialistou, můžete se možná cítit osloven speciální výhodnou akcí, ale už nebudete vědět, zda se daný produkt nejlépe hodí právě pro vás. Stejně jako při jakékoli další odborné činnosti se opravdu vyplatí obrátit se na odborníka. 

Finanční poradce je odborníkem na finance

Zní to jako banální informace, ale pokud jde o finance, tak se opravdu vyplatí spolehnout se na odborníka. Občas bývají finanční poradci přirovnáváni k zubařům. Víme, že bychom měli pravidelně docházet na preventivní prohlídky, ale většinou se na ně obracíme až ve chvíli, kdy nás něco bolí. Rozdíl mezi finančním poradcem a zubařem je však také v tom, že návštěva u finančního poradce je o dost příjemnější.

Jak pracují finanční poradci?

Například finanční poradci Českomoravské stavební spořitelny se snaží vždy hledat především řešení na míru potřeb každého klienta. Hledají pro něj ten nejvhodnější produkt. Kromě toho je jejich nespornou výhodou to, že klientovi vycházejí maximálně vstříc, pokud jde o jeho časové možnosti. Po domluvě za klientem dorazí v čase, který mu vyhovuje. Klient se tak nemusí vázat na otevírací dobu poboček.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).