Jak správně vybrat nebankovní půjčku?

Vzít si půjčku dnes může být drahé i složité. Vysoké úrokové sazby a přísná pravidla mnoha lidem znemožňují na ni dosáhnout. Na výsluní se proto dostávají nebankovní půjčky. Jak vybrat tu správnou a zbytečně nepřeplatit?
23. 1. 2020
pr článek

Sdílet

Nebankovní půjčka pro mnohé představuje jedinou možnost, jak získat peníze navíc. Při jejím výběru byste ale měli postupovat opatrně a pečlivě vše zvažovat. Ověřujte poskytovatele, výši úrokové sazby i RPSN. Na co si při výběru nebankovní půjčky dát pozor?

Porovnávejte své možnosti

Využijte možnosti srovnávačů a porovnejte si nabídky půjček online. Během chvíle tak zjistíte, která bude pro vás ta nejvýhodnější. Ušetříte navíc i cestu na pobočku. Půjčku si také můžete sjednat online. Díky srovnávačům zjistíte všechny potřebné parametry a uvidíte, o kolik nakonec půjčku přeplatíte.

Nesázejte jen na úrokovou sazbu

Úroková sazba není u půjčky to nejdůležitější. Nezaměřujte se proto pouze na ni. Dívejte se i na výši RPSN (roční procentuální sazba nákladů). V tomto čísle se skrývají celkové náklady na půjčku, tedy včetně všech poplatků a služeb. Stejně tak byste se měli zaměřit i na případné podmínky půjčky a sankce. 

Čtěte recenze a prověřujte

Před každým sjednáním půjčky si vždy prověřte poskytovatele. Nejlépe podle recenzí jiných klientů zjistíte, zda jde o seriózní společnost. Na stránkách nebankovní společnosti, která půjčky poskytujte byste vždy měli najít i licenci ČNB. Tu nově musí mít všichni poskytovatelé půjček. Stejně tak musí být na stránkách viditelně a vždy v jednotném formátu uvedeny všechny informace o půjčce (úroková sazba, RPSN, splatnost a další).

Podvod zjistíte snadno

Vybrali jste si výhodnou půjčku? Pozor, abyste nenaletěli. Podvod ale odhalíte celkem snadno. Pokud po vás někdo bude chtít poplatky předem, určitě se nejedná o seriózní společnost a o půjčku byste si od ní rozhodně brát neměli. Zvlášť, když by šlo o poplatky v řádek stovek až tisíc korun. Nebankovní společnost po vás může požadovat maximálně jednu korunu, kvůli ověření bankovního účtu. Napovědět, že se jedná o něco nekalého může i neprofesionální jednání, prezentace webové stránky a jiné zvláštní poplatky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).