JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT JAZYK

Září je hned po lednu nejlepším měsícem pro nová rozhodnutí. Začíná škola a to je vždy odrazový můstek pro všechny bez ohledu na věk. Můžete začít s novým sportem, hrát na hudební nástroj nebo třeba studovat. Trénování mozku studiem cizích jazyků vám může nejen otevřít nové možnosti, ale může se také stát vaším novým oblíbeným koníčkem.
15. 9. 2009
pr článek

Sdílet

Jazyk jako stavebnice
Studium jazyků vůbec není nudný předmět, který jste ve škole neměli rádi. Právě naopak. Je to vlastně taková stavebnice. Skládáte slova do vět a věty do souvětí. Není to vůbec těžké. Už na úrovni začátečníka se můžete jednoduše domluvit o základních věcech. Důležité je zvládnout alespoň základy jazyka. A pokud umíte už jeden jazyk, bude se vám další jazyk učit mnohem rychleji a snáze.

Začít nestačí, musíte vytrvat
Chcete-li zhubnout nebo přestat kouřit, musíte být na sebe trochu přísní a vytrvat. Se studiem jazyků je to podobné. Ale výrazně zábavnější. Budete-li každý týden poctivě docházet na výuku, výsledky se rychle dostaví. Klíčem k úspěchu je právě vaše rozhodnutí nevynechat jedinou lekci. Pokud vás výuka nebaví, musíte se ozvat. Nejlepší je malá skupinka, kde nejste anonymní tvář a můžete se aktivně podílet na utváření atmosféry ve třídě i na obsahu výuky.

E-learning není pro každého
Chcete-li se učit sami doma, můžete. Ale většina lidí na to není dost vytrvalá. Nákup učebnic pro samouky nebo e-learningového softwaru jsou často vyhozené peníze. Ne proto, že by nebyly kvalitní, ale protože brzy leží opuštěné někde v šuplíku. Zatím nejověřenější metodou je pravidelné setkávání s živým lektorem, který je často tou nejlepší motivací, protože „ho nechcete zklamat“ a „chcete se před ním trochu blýsknout jak dobře jste úkol udělali“. Je jedno, jakou konkrétní metodou se učíte, ale musí vás bavit se jazyk učit. Pak už to půjde samo.

Tajemství úspěchu
Pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte si to umět představit. Vizualizace sebe sama v situaci, kdy jazyk potřebujete použít, je nesmírně důležitá. Musíte si sami sebe představovat jak plynně hovoříte s někým jiným. Zní to možná tajemně, ale funguje to. Zkuste se každý večer před spaním zasnít a vytvořit si v představách vlastní film, ve kterém hrajete hlavní roli. Když si budete představovat sebe, jak spontánně a přirozeně mluvíte třeba anglicky, budete si v mozku vytvářet spoje, jako byste v té situaci opravdu byli. A věřte, že až se do takové situace dostanete, budete překvapeni, jak rychle si mozek „vzpomene“ na večerní trénink a pomůže vám.

Autorka: Daniela Pechačová, M.B.A., ředitelka jazykové školy LEXIS
Více tipů a rady pro efektivní studium jazyků najdete na stránkách www.lexis.cz/…se-ucit.html.

Lexis

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).