Hlavní navigace

Jak správně postupovat při refinancování hypotéky?

Chcete refinancovat svou stávající hypotéku? Po administrativní stránce je refinancování hypotéky mnohem jednodušší než vyřízení nové. Projděte si správný postup refinancování hypotéky, ať vám nic neunikne.
1. 12. 2019

Sdílet

Refinancování hypotéky znamená, že si svou stávající hypotéku přenesete do jiné banky, kde získáte výhodnější podmínky. Lidé refinancují svou hypotéku nejčastěji kvůli nižší úrokové sazbě, kterou jim nabídne jiná banka. Není to však jediné kritérium, které byste při refinancování měli sledovat. Jaký je postup, když plánujete refinancovat hypotéku?

Nové podmínky u stávající banky

Vaše stávající banka by vám měla s koncem fixace úroku u hypotéky nabídnout i nové podmínky. Nemusíte ale čekat, až se vám banka ozve sama. O nové podmínky požádejte svou stávající banku sami, a to klidně i 3 až 4 měsíce nebo půl roku dopředu. Získáte tím dostatek času na průzkum konkurence, když se vám podmínky nebudou líbit.

Udělejte si průzkum trhu

Hledejte na internetu, srovnávejte a čtěte zkušenosti jiných klientů. U bank, které poskytují refinancování hypotéky, se dívejte nejen na výši úroku, ale i na další podmínky a poplatky. U české Banky CREDITAS nenajdete nejen žádné zbytečné podmínky, ale ani poplatky u řady služeb.Mimořádné splátky nebo předčasné splacení zde máte zcela zdarma, navíc získáte mimořádně nízký úrok.

Zůstat, nebo refinancovat?

Nacházíte se ve fázi, kdy porovnáváte podmínky současné a konkurenční banky? Pokud akceptujete podmínky stávající banky, informujte ji alespoň dva týdny před koncem fixační doby, že se nechystáte refinancovat. Pokud jste již oslovili novou banku, i v tomto případě dejte zavčas vědět své původní bance. Jestliže všechny potřebné dokumenty a převody nezajistí nová banka, budete od té současné potřebovat i několik dokumentů, které pak odevzdáte při sjednávání nové hypoteční smlouvy:

  • Souhlas stávající banky s přístupem nové banky k zástavě nemovitosti, kterou ručíte.
  • Příslib s výmazem zástavního práva k nemovitosti.
  • Doklad o vyčíslení zůstatku hypotéky ke konci fixačního období.

Informujte původní banku o mimořádné splátce

Refinancováním si svou hypotéku převádíte do nové banky. Ta po schválení refinancování převede na účet tehdejší banky celou částku zůstatku hypotéky a zbaví vás tak závazků, které jste vůči staré bance měli. Pokud tak neučiní nová banka, upozorněte na tento úkon předem svoji původní banku, resp. ji požádejte o mimořádnou splátku. Po ukončení celého procesu je vhodné zkontrolovat, zda vaše bývalá banka podala návrh na výmaz zástavního práva k nemovitosti.

Refinancováním hypotéky máte šanci získat výhodnější podmínky, zejména nižší úrokovou sazbu. Můžete si také rozvrhnout splátky do delšího období a měsíčně splácet méně, anebo naopak splatit celou hypotéku rychleji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).