Hlavní navigace

Jak si v důchodu poradit s příjmy

Abychom si mohli slušně žít i v penzi, měl by náš důchod dosahovat zhruba 60–80 % našeho příjmu v ekonomicky aktivním věku. Ze statistik je však jasné, že s pouhou podporou státu si příjmy na důchod v této výši nezajistíme.
14. 6. 2012

Sdílet

Na jednoho důchodce dnes totiž „vydělává“ pouhých 2,15 poplatníka sociálního pojištění, do budoucna to bude jeden na jednoho. Dostáváme se tak do situace, která je typická pro západ Evropy – příjmy v důchodu budou muset být více postaveny na našem vlastním spoření.

U nás je pro tento případ nejvýhodnější zvolit penzijní připojištění, které je těmto účelům přizpůsobeno. Jeho výhodnost spočívá i ve výrazné podpoře státu. Ten nám na penzijní připojištění přispívá každý měsíc až 150 korunami a umožňuje naše vklady nad 6 000 Kč ročně odečíst od daňového základu. V souvislosti s penzijní reformou, jejíž přípravy odstartovaly začátkem letošního roku, a která naplno vypukne v lednu 2013, se však mění podmínky, za jakých je možné penzijní připojištění pořídit. Penzijní připojištění v té podobě, v jaké ho známe doposud, je totiž možné uzavřít pouze do 30. listopadu 2012. V novém důchodovém systému pak bude možné sjednat si v rámci třetího pilíře jen nové doplňkové penzijní spoření, a to od 1. ledna 2013. To bude nově nabízet několik investičních strategií a umožní klientům dosahovat vyššího zhodnocení než stávající spoření. Zároveň však zmizí možnost výsluhové penze a garance nezáporného zhodnocení vložených prostředků. Penzijní připojištění pak bude fungovat se všemi svými výhodami i po reformě, ale nově ho nebude možné sjednávat.

Jiří Rusnok,
předseda představenstva
ING Penzijní fond, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).