Hlavní navigace

Investiční životní pojištění trhá rekordy

Loňský rok znovu potvrdil, že hlavním motorem růstu trhu životního pojištění je v posledních letech investiční životní pojištění, tedy pojištění, které nabízí nejen rozsáhlou pojistnou ochranu pro celou škálu životních rizik, ale také nadprůměrnou možnost zhodnocení vložených peněz. V době rostoucí inflace a poklesu výnosů na akciových trzích se investiční životní pojištění stalo atraktivním investičním nástrojem, jehož obliba roste nebývalým tempem.

Sdílet

Zatímco ještě v roce 2000 bylo investiční životní pojištění na českém trhu přehlíženou Popelkou a jeho podíl na celkovém předepsaném pojistném životního pojištění dosahoval necelých 7 procent, v roce 2006 se jeho podíl už přiblížil jedné čtvrtině (23,8 %) celkového předpisu a loni podle předběžných odhadů opět výrazně stoupl. Jednoznačně to dokládají i údaje ČSOB Pojišťovny, která v životním pojištění jako celku sice vykázala vysoce nadprůměrný růst o 22,3 % (tempo růstu celého českého trhu činilo „jen“ 14 %), ale meziroční nárůst samotného investičního životního pojištění byl ještě daleko vyšší a přesáhl 43 %.

Investice s ochranou

Stručně řečeno, investiční životní pojištění je praktickou kombinací životního pojištění a investování do podílových fondů. Pojišťovna nakupuje podle přání klienta podílové jednotky fondů, jejichž cena se denně mění v závislosti na vývoji kapitálových trhů. Na rozdíl od klasických kapitálových životních pojištění sice u investičních pojištění nebývá předem garantován minimální výnos, na druhé straně však celkový výnos pro klienta může být na konci pojištění podstatně vyšší – například při investování do ČSOB Dynamického fondu lze v současnosti počítat s výnosy 7 % ročně. ČSOB Pojišťovna v současnosti nabízí klientům investice přímo do pěti různých fondů spravovaných ČSOB, které se od sebe liší mírou investičního rizika, a tím i očekávaným výnosem, který s mírou rizika roste. Vybrat si tak může jak opatrný investor, tak ten, kdo se chce pokusit o maximální zhodnocení svých peněz. Případné riziko investice se ovšem dá snadno eliminovat. ČSOB Pojišťovna například nabízí možnost automatické ochrany, která před koncem pojištění část prostředků začne automaticky převádět do méně rizikových fondů, k nimž patří především ČSOB Chráněný fond, u nějž cena podílových jednotek nemůže klesnout pod 90 procent nejvyšší ceny dosažené v minulosti.

Nejlepší servis na trhu

Výnosy jsou samozřejmě jen jednou stranou mince, investiční životní pojištění musí nad to pochopitelně zajišťovat i pojistnou ochranu. Například u pojištění Variace, které nedávno zavedla ČSOB Pojišťovna, je základem pojištění pro případ smrti nebo dožití, k němuž lze sjednat celou řadu doplňkových pojištění, třeba pro případ vážné choroby, plné invalidity, trvalých následků úrazu, pro případ hospitalizace následkem nemoci nebo úrazu aj. Rozsah pojištění lze přitom kdykoliv měnit, stejně jako lze měnit i výši investice. K dalším nesporným výhodám tohoto pojištění patří například dvojnásobné pojistné plnění v případě úrazové smrti při dopravní nehodě či sportu nebo nejlepší řešení plné invalidity s výplatou plné pojistné částky. Bezplatnou součástí pojištění Variace jsou navíc neobvykle rozsáhlé asistenční služby, které zahrnují například lékařské a právní poradenství po telefonu, komfortní dopravu do nemocnice a zpět, a je-li potřeba, tak také zprostředkování péče o domácnost, hlídání dětí nebo seniorů, krmení domácích zvířat apod. A ještě jedna perlička: přehled o svém pojištění Variace získá klient snadno on-line. Na počítači tak může sledovat výkonnost fondů, do nichž investoval, nebo se přesvědčit o provedených platbách pojistného. V dohledné době navíc přibude i možnost měnit přímo z domova i investiční strategii – převádět jednotky mezi fondy, a tím zvyšovat celkové zhodnocení.

Výhody investičního životního pojištění Variace

• Nejlepší servis na trhu s vysoce nadstandardními asistenčními službami zdarma.

• Komplexní pojistná ochrana s výborným ošetřením životních rizik vážných chorob a plné invalidity

• Výhodná investice přímo do fondů ČSOB: zhodnocení prostředků je v delším horizontu srovnatelné nebo vyšší než u alternativních možností investic.

Správa účtu on-line: pojištění lze snadno spravovat on-line z domova nebo kanceláře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).