Hlavní navigace

Inflace znehodnocuje Čechům 3 biliony korun na bankovních účtech

Komerční sdělení  Autor: Unspalsh
Jak Češi spoří? Peníze odkládají zodpovědně, ale nevýhodně. Největší úspory za posledních 23 let mohly vydělat svým majitelům v souhrnu miliardy.

Sdílet

Úspory českých domácností uložené v bankách loni vzrostly o více než 331 miliard korun a poprvé překročily 3 biliony korun. Meziroční nárůst objemu depozit tak činil více než 12 procent. Rekordní přírůstky na účtech Čechů samozřejmě úzce souvisí s pandemií COVID-19, kdy v době zvýšené nejistoty lidé přirozeně více šetří a vytváří si finanční rezervy.  

Decimující inflace

Úspory uložené na běžných a spořicích účtech v bankách nám ale bohužel nic nepřináší. A nejenže nepřináší, ale zásluhou relativně vysoké míry inflace postupně ztrácejí svou hodnotu. Průměrná sazba na bankovních spořicích účtech aktuálně nedosahuje ani 0,3 procenta ročně, zatímco průměrná míra inflace za posledních 12 měsíců činí 2,9 procenta. To znamená, že za poslední rok poklesla reálná kupní síla našich úspor na spořících účtech v průměru minimálně o 2,6 procenta. V případě prostředků uložených na běžných účtech, které v naprosté většině případů nenesou žádný úrok, jsme na tom ještě hůře. Pokud by se stávající podmínky na trhu nezměnily, přišli bychom tak po deseti letech o více než čtvrtinu našich úspor uložených v bance, po dvaceti letech už by to byla více než polovina.

Z drobných milion

Možná si říkáte, že u těch pár tisícovek, které máte na běžném nebo spořicím účtu u své banky, inflace nehraje roli. Ale mýlíte se. Pár stokorun nebo tisícovka, které odložíte stranou každý měsíc a nenecháte je ležet ladem v bance, ale rozumně je investujete, vám můžou do důchodu vydělat klidně i milion. Pojďme se podívat na jednoduchý modelový příklad. Řekněme, že si budete každý měsíc dávat stranou tisícovku. To je za rok 12 tisíc korun, za deset let 120 tisíc a za třicet let si tímto odkládáním peněz na běžném účtu anebo doma do šuplíku ušetříte 360 tisíc korun. Pojďme se ale nyní podívat, co se stane, pokud stejné peníze investujete s výnosem 6 procent ročně. Jak je vidět na grafu, po dvaceti letech již budete mít naspořeno téměř na půl milionu a po třiceti letech to bude již více než milion. A to je téměř trojnásobek toho, kolik byste si naspořili při ukládání peněz na běžném účtu v bance.

Vývoj investice ve výši 12 tis. Kč ročně se zhodnocením 6 % p.a.

Zdroj: vlastní výpočty autora článku

Vybírejte zajištěné investice

Zajímavou konkrétní formou investování je investice do P2P půjček. U RONDA INVEST to funguje tak, že si můžete zvolit libovolnou částku již od 1000 Kč, kterou můžete investovat. Je možné investovat i pravidelně, a tak zhodnocovat své měsíční úspory. Každá investice je pak jištěna bonitní nemovitostí a investoři mohou dosáhnout stabilního výnosu až 6 % p.a. Vše potřebné můžete jednoduše zařídit online z Vašeho domova.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).