Osobní půjčky jsou obvykle spláceny v měsíčních splátkách a mají fixní úrokovou sazbu. Stále však platí, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. Dokáže velmi efektivně vytrhnout trn z paty v případě nutné potřeby, ale pokud si ukousnete větší sousto, než dokážete strávit, stane se z ní rázem strašák domácího rozpočtu. Pojďme se na půjčky, jejich výhody a nevýhody podívat o něco podrobněji.
Kdy si vzít osobní, nebo také spotřebitelský úvěr?
Kdy je vhodné si vzít spotřebitelský úvěr?
- Na nečekané výdaje, jako je například oprava auta nebo zaplacení lékařských výloh.
- Na financování většího nákupu, jako je například koupě auta, domu nebo vybavení bytu.
- Pokud potřebujete peníze na rekonstrukci domu nebo bytu.
- Pokud chcete sloučit více půjček do jedné a tím ušetřit na měsíční splátce.
Kdy si půjčku nebrat?
- Pokud si nejste jisti, zda můžete půjčku splácet, nebo si půjčujete peníze na něco, co není nezbytné. K tomu patří například úvěr na dovolenou nebo na nákup vánočních dárků.
- V případě, že si půjčujete peníze na rychlou spotřebu. Takzvané „peníze do výplaty“ jsou obvykle vysoce úročeny, a nakonec zaplatíte na úrocích mnohonásobně víc, než si půjčíte.
- Opatrní buďte také, pokud si půjčujete peníze od nebankovní společnosti. V tom případě je dobré pořádně zkontrolovat obchodní podmínky, výši úrokové sazby a celkovou výši všech poplatků.
Jak si úvěr sjednat?
Spotřebitelský úvěr si můžete sjednat ve většině případů online nebo na pobočce banky. Pokud si půjčku sjednáváte online, je třeba vyplnit online Žádost o půjčku. Po vyplnění žádosti vám bude půjčka schválena nebo zamítnuta. Pokud vám bude půjčka schválena, obdržíte smlouvu o půjčce, kterou musíte podepsat. Po podpisu smlouvy vám budou peníze převedeny na váš účet.
Výše osobní půjčky, kterou můžete získat, závisí na vašich příjmech, zaměstnání a kreditní historii. Někteří poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, jako například Raiffeisenbank, nabízí půjčky až do výše 800 000 Kč.
Co byste měli vědět?
Úroková sazba osobní půjčky závisí na vaší kreditní historii, výši půjčky a době splatnosti. Obecně platí, že čím lepší je vaše kreditní historie, tím nižší bude úroková sazba. Naopak, pokud máte nějaké závazky po splatnosti nebo jste v exekuci, nemusí vám být půjčka schválena vůbec.
Kreditní historie je evidována v registrech, které schraňují informace o počtu vašich úvěrových smluv, výši úvěrů a výši splátek. Zároveň v ní najdete i informace o tom, jak splácíte, a zda jste u některých závazků po splatnosti. Registry, které schraňují tyto informace jsou v České republice tři. Bankovní (CBCB), nebankovní (LLCB) a SOLUS. Bankovní registry obsahují informace od bank, nebankovní například od leasingových společností a v SOLUSu jsou uložena mimo jiné data třeba od telekomunikačních společností.
Doba splatnosti osobní půjčky se pohybuje od 1 roku do 10 let. Čím delší je doba splatnosti, tím nižší bude měsíční splátka, ale celková částka, kterou zaplatíte na úrocích, bude vyšší.
Při rozhodování o tom, zda si vzít půjčku, je důležité zvážit všechna pro a proti. Pokud si nejste jisti, zda půjčku potřebujete, nebo zda si ji můžete dovolit splácet, není spotřebitelský úvěr to nejlepší řešení.