FED: Jak dále se sazbami?

Americká centrální banka FED udržuje již delší dobu úrokové sazby v rozmezí 0 – 0,25 %. Mezinárodní měnový fond však vzhledem k míře nezaměstnanosti, která se stále pohybuje kolem 10 %, apeluje na zvýšení těchto sazeb.
2. 9. 2010
pr článek

Sdílet

Takřka nulové úrokové sazby vytváří riziko možnosti bublin některých aktiv nebo jisté přežívání neefektivních společností, které by jinak byly nuceny z trhu odejít pro ztrátu konkurenceschop­nosti.

Podle bývalého hlavního ekonoma MMF Raghurama Rajana měl FED začít postupně zvyšovat benchmarkovou sazbu až o 2 % hned poté, co se evropská dluhová krize dostala do fáze útlumu. Tlak na centrální banky, aby pokračovaly v expanzivní měnové politice, bude trvat i nadále, je však třeba vidět situaci reálně, nikoliv pouze aktuální benefity z tohoto postupu.

K zastáncům změny politiky sazeb patří i prezident Kansas City FED T. Hoeing, který hlasoval na posledních pěti jednáních FOMC FED proti dosavadní rétorice americké centrální banky ve známé podobě „extended period“ týkající se právě držení nulových sazeb. Podobně reagoval člen měnové komise Bank of England A. Sentence, který již potřetí za sebou hlasoval pro zastavení stimulů do ekonomiky a reakci v sazbách.

Z vyjádření zástupců FED vyplývá, že zotavení americké ekonomiky se zpomaluje a nezaměstnanost zůstává na 26letém maximu. Prodlužování nízkých sazeb může zvýšit volatilitu na státních dluhopisech, zvláště v návaznosti na odpověď k silnějším než očekávaným datům z ekonomiky. Indikace o růstu HDP v rozsahu nejméně 3 % v následujících měsících může přivodit růst výnosů 10Y Treasury Bonds. Společnost JP Morgan redukovala svoji předpověď růstu pro 3. čtvrtletí v ročním vyjádření z 2,5 % na 1,5 % a v posledních 3 měsících letošního roku ze 3 % na 2 %.

Nízké úrokové sazby rovněž nevytváří dobré pobídky pro finanční firmy. Dovolují budovat a navyšovat kapitál a znovu opakovat tento proces v dalším období. FED také prodlužuje dopad na trh s nemovitostmi a drží ceny objektů od propadů. Firmy vysílají smíšené signály, poptávka po domech je velmi nízká v celých USA, naproti tomu přijme největší výrobce stavebních strojů Caterpillar po celém světě 9000 pracovníků.

Většina reprezentantů FED v čele s Benem Bernankem však prokázala velmi nízkou náklonnost ke změně směru politiky. Snížení benchmarkové sazby na rozmezí 0 – 0,25 % proběhlo v prosinci 2008 a od té doby prohlašují, že sazby budou držet i nadále nízko. Zatímco Evropská centrální banka drží svoji hlavní refinanční sazbu na 1 % od května 2009 a Bank of England má klíčovou sazbu na 0,5 % od března 2009.

Problémy ve finančním sektoru mají tendenci být pravděpodobně méně intenzivní a šoky ve vztahu k ekonomice a finančnímu trhu nejsou očekávány s nějakou výraznější silou jako důsledek větší diversifikace rizika a zdrojů fondů. 

Ben Bernanke se také stal více otevřený k názorům Bílého domu. Uvedl, že nízké úrokové sazby nezpůsobily americkou bublinu v sektoru domů a bytů. Další vlna regulace zlepší nedostatky v zabránění nebezpečí opětovného vytvoření finančních rizik a současně je třeba zachovat vstřícnost k použití měnové politiky jako zástupného nástroje pro ošetření těchto rizik. Do těchto rizik také patří proces ochrany půjček ovlivňujících bankovní systém a rizika, která participanti na finančních trzích ani regulátoři plně nedocenili. Jistou globální obavou je, že pokud ekonomiky opustí stimulační vládní programy, mohli bychom být svědky rychlejší inflace, než se zatím předpokládá.

Capital Partners

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).