Hlavní navigace

EU nařídila sjednocení cen za pojištění

Ženy dosud měly levnější životní pojištění. To se ale brzy změní. Pojišťovny musí sazby sjednotit. Jako jedna z prvních sazby mění Pojišťovna České spořitelny. Co nám nařízení EU přinese?

Sdílet

Ženy se dožívají vyššího věku a méně často je postihují vážné nemoci, a tak dosud platily nižší pojistné než muži. Tento rozdíl není příliš patrný u mladých lidí, ale s věkem se zvyšuje a může být i více než dvojnásobný. Muži jsou zkrátka pro pojišťovnu rizikovější, a tak mají pojištění mnohem dražší. 

Ženy doplatí na snahu EU nediskriminovat

Z Evropské unie se ale ozvaly hlasy, že placení různě vysokého pojistného u mužů a žen je diskriminační. Na pravděpodobnost a úmrtnostní tabulky, které jasně dokládají, že rozdílná výše pojistného má své opodstatnění, se zapomnělo. Na to ženy paradoxně doplatí, protože je pojistná ochrana bude stát více peněz.

Do 21. prosince 2012 musí dojít ke sjednocení cen za pojistná rizika obou pohlaví. Evropský soudní dvůr zrušil výjimku, která pojišťovnám umožňovala zohledňovat statistické odlišnosti mezi muži a ženami a promítnout je do ceny pojistného. A tak budou mít ženy stejné podmínky jako muži. 

Pojišťovna České spořitelny sjednotí sazby už od října

Mezi prvními sjednocuje sazby Pojišťovna České spořitelny, a to od 1. října 2012. Ve FLEXI životním pojištění dojde ke změně sazeb u pojištění smrti z jakýchkoliv příčin, velmi vážných onemocnění a invalidity. Sazeb u ostatních doplňkových a úrazových pojištění se změna nedotkne.

Úprava cen se týká pouze nově uzavřených smluv. V dodatcích ke starým smlouvám (aktualizací smluv) uzavřených po změně podmínek dojde ve FLEXI životním pojištění k přepočtu pojistného podle nových sazeb pouze v případě zásahu do rizik, u kterých se sazba mění.

Pojištění smrti z jakýchkoliv příčin je základním pojistným rizikem, které v žádné smlouvě nesmí chybět. Ženy mají toto riziko přitom oproti mužům v průměru levnější o 70 %, proto se jim rozhodně vyplatí otevřít si pojištění za „starých“, výhodnějších podmínek, tedy do konce letošního září.

Muži od října za pojistku ušetří

Zatímco ženy mají posledních několik týdnů na to, aby si sjednaly pojištění za stávajících podmínek, muži se mohou radovat. V Pojišťovně České spořitelny přistoupili k úpravě sazeb jejich vzájemným přiblížením. Ženám tak pojištění o něco zdraží, mužům od října naopak zlevní.

Více informací zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).