Hlavní navigace

Edenred: Češi stále častěji platí za obědy mobilem

Češi opět prokázali, že patří k evropské špičce ve využívání moderních technologií v běžném životě.
17. 2. 2020

Sdílet

Posledním důkazem je rychlý nástup mobilních plateb za obědy a benefity. Jednoduše za ně zaplatit pípnutím mobilu nebo hodinek přiložených k platebnímu terminálu, to je dnes už běžný úkaz v restauracích, prodejnách knih, fitness centrech nebo lékárnách. Největší světový poskytovatel benefitů Edenred, který jako jediný v Česku nabízí platby pomocí telefonu s oběma operačními systémy, iOS a Android, hlásí ke konci roku 70 tisíc uživatelů mobilních plateb Google Pay a Apple Pay.

Největší dynamiku získaly mobilní platby od loňského února – poté, co Edenred začal jako jediný nebankovní subjekt na tuzemském trhu nabízet platby prostřednictvím mobilních zařízení Apple Pay. „Během necelého roku jsme získali celkem 40 tisíc zákazníků, kteří platí prostřednictvím služby Apple Pay,“ komentuje situaci šéf inovací a marketingu společnosti Edenred Jakub Ryba. Pomocí Google Pay pak platí 30 tisíc lidí.

Podle Jakuba Ryby jsou uživatelé mobilních plateb z 60 % vlastníci zařízení Apple a ze 40 % majitelé telefonů s operačním systémem Android. „To je samo o sobě zajímavé, protože podíl smartphonů na trhu je opačný: 80 % chytrých telefonů běží na platformě Android a 20 % na Apple iOS. Lze tedy říci, že mobilní platby jsou využívané více segmentem ‚tech lovers‘ a tzv. ‚jablíčkáři‘.“

Mezi lidmi platícími mobilem a těmi s klasickou platební kartou eviduje Edenred v době oběda i další rozdíly ve spotřebitelském chování. Uživatelé stravenkových karet platící pomocí mobilu obědvají v restauracích a jídelnách 1,3× častěji ve srovnání s těmi, kteří platí klasickou plastovou kartou. U plateb ve svačinových automatech představují mobilní platby dvojnásobek. Opačný trend je u plateb v obchodech s potravinami, kde lidé mobilními zařízeními platí o polovinu méně než ti s klasickou stravenkovou kartou.

Platby mobilními zařízeními jsou oblíbené zejména díky své rychlosti. „Lidé, kteří začali platit mobilem, se již k placení kartou většinou nevrátí. Navíc, platba telefonem je výrazně bezpečnější než platba plastovou kartou – možnost jejího zneužití v telefonu je velmi nízká,“ říká Jakub Ryba.

Možnost platit obědy nebo benefity pohodlně a rychle mobilním zařízením motivuje mnoho zaměstnanců k tomu, aby si na svých zaměstnavatelích žádali zavedení karet namísto klasických papírových stravenek a poukázek. „Personalisté ve firmách mají nyní mnohem snazší pozici, když chtějí přecházet z papírových poukazů na karty. Možnost dát si kartu do telefonu je velkým lákadlem zejména pro mladší a střední věkovou skupinu zaměstnanců,“ doplňuje Ryba.



Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).