Hlavní navigace

Co to znamená, když onemocní dítě?

Komerční sdělení
Málokdo si dovede představit, co všechno s sebou přinášejí vážné životní situace, jako jsou nemoci a těžké úrazy.

Sdílet

U dětí je to ještě složitější. Nikomu z nás se nechce myslet na to, co bychom dělali, pokud by se s vážnou nemocí potýkalo zrovna naše dítě.

Někteří se dokonce bojí, že budou-li o takových věcech přemýšlet, přivolají si je na sebe. Říká se ale, kdo je připraven, není zaskočen. A u nepříznivých životních situací to platí dvojnásobně. Speciální péče, kterou závažně nemocné či postižené dítě potřebuje, je nepřetržitá. „Jednoho z rodičů pravděpodobně čeká odchod ze zaměstnání nebo minimálně zkrácení pracovní doby. Rodina tedy musí kromě velké zdravotní a psychické újmy řešit navíc ještě ztrátu příjmu jednoho z rodičů. Další nepříjemnou záležitostí jsou vysoké náklady na léčbu,“ upozorňuje Markéta Filová, odborník na životní pojištění z České pojišťovny. Převážná část léčby je sice hrazena z veřejného zdravotního pojištění, i tak s ní ale souvisí určité náklady. Ozdravné a rehabilitační pobyty, speciální zdravotnické pomůcky či výživa, to vše může podpořit rekonvalescenci a umožnit rodině vrátit se co nejrychleji do „normálního života“. Takové výdaje se pak pohybují v desítkách tisíc korun ročně. Navíc je potřeba počítat s tím, že se některé tyto výdaje během léčby v menších či větších intervalech opakují. Další stránkou věci je vhodné bydlení. Budete mít pro dítě vyhovující zázemí, kde mu budete moci být kdykoliv nablízku? Pokud dítě následkem nemoci či úrazu ochrne a bude se pohybovat pomocí invalidního vozíku, zvládne to ve vašem stávajícím bytě či domě?

Vzhledem k běžným dispozičním řešením domů a bytů se tyto situace mnohdy neobejdou bez rozsáhlé rekonstrukce. Náklady na ni se běžně pohybují v řádech desítek a stovek tisíc korun.Někdy ani přestavba nepřichází v úvahu a rodina si musí najít nové bydlení. Přidejme k tomu potřebu zakoupit větší či speciálně upravený automobil a dostaneme se k částkám dosahujícím statisíců korun, nezřídka pak náklady přesahují i milion korun.

VÝDAJE NA DOMÁCÍ LÉČBU DÍTĚTE
Zánět mozkových blan s následným ochrnutím
Přestavba bydlení na bezbariérové v řádu statisíců korun 
Vozíček a polohovací postel 20 000–50 000 Kč
Ošetřovatel 20 000 Kč / měsíc
Psychoterapeut 3 000–5 000 Kč / měsíc
Lázeňské a rehabilitační procedury 50 000 Kč / rok
Rehabilitační pomůcky 50 000–100 000 Kč / 5 let
Hygienické potřeby 2 000 Kč / měsíc
Celkem za první rok léčby 520 000–1 574 000 Kč

Život každého v rodině se s příchodem vážné nemoci či v rámci vyrovnání se následky úrazu významně změní. Taková nepříznivá situace je velmi náročná na psychiku celé rodiny a vysoké finanční výdaje rozhodně nepřispějí k jejímu funkčnímu chodu. V takové závažné situaci je třeba věnovat postiženému členu rodiny maximální čas a péči. Mít možnost být v této nelehké situaci svému dítěti nablízku je tak k nezaplacení. Přítomnost rodiny je totiž pro dítě klíčová. V případě, že někdo onemocní, nebo od mládí chronicky stůně, velice brzy pozná, že rodina je pro něj nenahraditelná a že díky péči, které se mu od ní dostane, má možnost se s nepříznivou situací o něco lépe vypořádat.

Pojištění bohužel nedokáže žádné takové nepříznivé situaci zabránit. Když už k ní ale dojde, umožní rodičům postarat se o dítě tak, aby mělo veškerou potřebnou péči a podporu. Dobré dětské životní pojištění – například to od České pojišťovny – pomůže dorovnat výpadky příjmu a poskytne i další finanční prostředky, které mohou léčbu a péči o dítě výrazně zlepšit,“ říká Markéta Filová a dodává: „Peníze z pojistky mohou pomoct třeba s nákupem nejrůznějších služeb nezbytných pro zdárnou léčbu nebo rekonvalescenci. Ať už se jedná o pobyt ve špičkovém rehabilitačním zařízení, o konzultace u psychoterapeuta či o potřebu najmout pro dítě profesionálního domácího ošetřovatele.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).